Denizcinin anasayfası

Askeri yüzer havuz için tören

Askeri Fabrika ve Tersane İşletmesi (ASFAT) ile HAT-SAN arasında imzalanan ve ilk kez Denizcilik Dergisi’nin duyurduğu sözleşmeyle inşa edilen askeri yüzer havuzun göreve başlaması nedeniyle bir tören düzenlendi.

Askeri havuz İzmir Tersanesi Komutanlığı bünyesinde kullanılmaya başlanan ve ilk görevinde TCG Bayraktar’ı havuzlayan askeri yüzen havuz için düzenlenen törende Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da hazır bulundu.

HAT-SAN Tersanesi’nin NB12 proje numarasıyla inşa ettiği ve Türk Loydu tarafından klaslanan yüzer havuz 175 metre boy, 42 metre genişliği ve 10 bin ton kaldırma kapasitesi ile daha önce Türkiye’ de yapılmış en büyük yüzer havuzlardan biri olma özelliğine sahip.

Delmar Safety

İlk görevi milli gemi oldu

Yüzer havuzun ilk görevi, tamamen Türkiye’de inşa edilmiş yerli ve milli amfibi tank çıkarma gemisi TCG Bayraktar (L-402) oldu. Yüzer havuz, 139 metre boyunda ve 20 metre enindeki TCG Bayraktar’ı havuzladı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, ardından beraberinde TSK komuta kademesiyle İzmir Foça Deniz Üs Komutanlığı’nda düzenlenen 2’nci Korvet Filotillası Komodorluğu Sancak Tevcih Töreni’ne katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Bakan Akar, sancağı Albay Gökhan Temizöz’e teslim etti.


DM Group
Bunları da beğenebilirsin