16 yıldır yatan gemi satılıyor

16 yıldır Derince Limanı’nda bağlı bulunan ‘BS Marmara-1’ isimli gemi satışa çıkarıldı.

Denizcilik Dergisini takip edin : LinkedIn - Facebook - Twitter - Instagram - YouTube

İZAYDAŞ tarafından BLASCO’dan 1998’de kiralanan ve 2003’te haczedilerek 2004’te satılan ancak hakkındaki tedbir kararı nedeniyle yıllardır Derince Limanı’nda bağlı bekleyen “BS Marmara-1” gemisi, Kocaeli Liman Başkanlığı tarafından satışa çıkarıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş. (İZAYDAŞ) tarafından İzmit Körfezi ile Boğazlar’da gemilerin atık sularını toplamak amacıyla Ukrayna’nın Black Sea Shipping (BLASCO) firmasından 1998 yılında kiralanan “BS Marmara-1” isimli gemi, firmanın borcu nedeniyle 2003 yılında haczedildi.

Delmar Safety

Gemi, borcundan dolayı 11 Ağustos 2004’te Kocaeli 1. İcra Müdürlüğü’nce satıldı. BLASCO, satışın iptali için dava açarken İZAYDAŞ yaptığı masrafları geri alabilmek amacıyla gemi hakkında ‘seferden men ve tedbir’ kararı aldırdı.

Kullanıldığı süre içinde 3.5 milyon kilogramlık yakıt tüketerek 1.8 milyon litre sintine suyunu temizleyen söz konusu gemi, hukuksal nedenlerden dolayı Derince Limanı’ndaki 8 nolu rıhtımda bekletiliyordu.

Bir süre Türkiye’de atık suları temizleme özelliğine sahip tek gemi olan 78 metre boyundaki “BS Marmara-1” isimi gemi, sonunda hurdaya ayrıldı.

Hurdaya ayrılan gemiyle ilgili Kocaeli Liman Başkanlığı bir ilan yayınladı. Söz konusu geminin hurda olarak satılarak söküm işlemi için gemi söküm merkezine götürülmesini içeren ihale gerçekleştirilecek.

1983 yılında inşa edilen 77 uzunluğunda 15 genişliğinde, 5 metre derinliğindeki “BS-Marmara 1” isimli atık toplama gemisi, 30 Mayıs 2019 tarihinde saat 11.00’de gerçekleştirilecek ihaleyle satılacak.

Bunları da beğenebilirsin
X