İTÜ rektörü DTO toplantısında konuştu

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Nisan ayı meclis toplantısına İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Oğuz Salim Söğüt de katıldı.

Denizcilik Dergisini takip edin : LinkedIn - Facebook - Twitter - Instagram - YouTube

Prof. Dr. Mehmet Karaca, son günlerde Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kapanacağı şeklindeki söylentiler üzerine İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO)  Nisan ayı meclis toplantısında konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Karaca şunları söyledi :

Delmar Safety

“Yüksek Denizcilik Okulu’nun 1884’e kadar giden bir hikayesi var. Heybeliada’da Tüccar ve Kaptan Mektebi adıyla kuruluyor. Milli Eğitim Bakanı Mesleki ve Teknik Liselerle ilgili hamleler yapma niyetindeydi. Bizimle görüştüler. Üniversite’nin içinde tekniki lise açabilir miyiz dediler. Merkezde denizcilik olamaz mı deyince kabul ettiler. İstişareler kısmında Ortaköy’deki okulu teknik liseye çevirelim dediler. Protokol’de farklı bölümler eklendiğini gördük. Üniversite, liseyi almadı. Halen Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir birimi. Bizim ilişkimiz denizcilik üzerinden olsun dedik. Süreç uzun bir şekilde devam etti. Biz sadece üç alan olsun denizcilik de bunun içinde olsun dedik. Emrah Demir, Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tasfiyesi diye bir şey yok. Denizcilik sadece güverte olmayacak. Makine ve güverte de içinde olacak. Bunu destekleyen elektronik ve bilişim bölümleri de içinde olacak. Protokol gereği müdürü İTÜ Rektörü önerir, Milli Eğitim Müdürü atamayı yapacak. Müdürü biz atayacağız ve müfredata biz karar vereceğiz. Biz üç tane bölüme 20’şer öğrenci alıp elit bir kurum haline getirmeliyiz. Bizim ismimiz orada kullanılacaksa elitizm olmalı. Bunlar kabul edildi. Süreç devam ediyor.

“İTÜ’den hocalar orada ders verecek”

Hem denizcilik hem de bilişim ve elektronikten birer hoca orada ders verecek. Bu hocalar İTÜ’den gidecek. Müfredata üç tane ders ekledik. İngilizce eğitimi önerdik. Denizcilik ve diğer alanların olmazsa olmazı İngilizce eğitim. İngilizce eğitimi de İTÜ destekleyecek. İngilizce için hazırlık bölümü olacak. Arttırılmış gerçeklik teknolojisi ile İngilizce eğitimi vereceğiz. Biz sadece isim hakkını devrettik. Müdür ve Koordinatör gönderdik. Öğrencilerin staj ve eğitimlerine üniversitenin imkanlarını açacağız. Deniz Tekno Kent projemiz var. Bununla ilgili başvurularımız var. Deniz Ticaret Odası, GİSBİR gibi kurumların da desteğine ihtiyacımız var.

“Tekno Kent projemiz ile ilgili girişimlerimiz sürüyor”

Tekno Kent ile ilgili girişimlere başladık. Tekno Kent’te liseden mezun olacak öğrencilerin stajlarını karşılamasını hedefliyoruz. Elit ve butik bir lise olarak Emrah Demir, Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi orada kalacak. Protokol 10 yıllık imzalandı. 10 yıl sonunda Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi tekrar görüşecektir. Liseden mezun olup İTÜ’yü kazananlara burs da vereceğiz. Detaylı bir protokol hazırlandı. Üniversitemizin imkanlarını bir liseye açarak eğitimde elitizm olmasını istiyoruz. Yüksek Denizcilik Mektebi böyleydi. Yüksek Denizcilik Okulu sektörü büyüttü. Teknik Üniversite bu konuda elini taşın altına koyuyor.

“Burs garantisi veriyoruz”

İstanbul içindeki 80’den fazla mesleki ve teknik liseye yardım sözü verdik. Müfredatın düzeltilmesi için 3-4 lisede çalışmalara başladık. Emrah Demir, Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kuruluşu denizcilik üzerinedir. Elektronik ve bilişim bunu destekleyecektir. Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İTÜ Mesleki Teknik Anadolu Meslek Lisesi’nden mezun olup İTÜ’nün ilgili bölümlerinin kazanan öğrencilere burs garantisi veriyoruz. Tekrar ifade etmek istiyorum; Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni kapatma gibi bir durum asla söz konusu değildir.

Bunları da beğenebilirsin
X