Denizcinin anasayfası

Palmali gemilerinde hapis hayatı

FETÖ’den tutuklanan Mübariz Mansimov’un şirketi Palmali’nin gemileri, yakıt ve liman borçları nedeniyle bir çok ülkede tutuklu. Şirketin gemilerinden biri de Zeytinburnu’nda 9 aydır demirde bekleyen M/T Shovket Alekperova. Türk denizciler gemileri terk ederken, yabancı mürettebat hapis hayatı yaşamaya başladı. Personel maaşlarını alamıyor, gemilerde yiyecek ve temiz su sıkıntısı da yaşanıyor.

 

Köle değil, denizciyiz

Delmar Safety

Shovket Alekperova gemisi personeli sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyor. Gemi personelinin paylaştığı son mesaj şöyle: “9 aydır Zeytinburnu’nda demirde bekliyoruz. Palmali Shipping bize maaşlarımızı vermiyor. Maaşlarımız için mücadele ediyoruz. 17 – 18 aydır maaş alamıyoruz. Biz köle değiliz. Bizler denizciyiz. Ailemiz acı çekiyor. Psikolojimiz bozuldu. Bizim hakkımızı verin.”

Socar’a 245 milyon dolar ödeyecek

Mübariz Mansimov 15 Mart 2020’de FETÖ yöneticisi olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı, 17 Mart’ta da tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konuldu. Yakıt tedarikçilerine, tersanelere ve bankalara yaklaşık 900 milyon dolar borcu olduğu ortaya çıkan Palmali Holding, Mansimov’un tutuklanmasının ardından iflas etti. Bir çok gemisine el konuldu ancak borçlar karşılanamadı. Azerbaycan petrol şirketi SOCAR da Mübariz Mansimov’a ait Palmali grubuna Londra’daki Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nde bir dizi dava açmıştı. 2018 ve devamında açılan davalardan 3’ü karara bağlandı. Londra Uluslararası Tahkim Mahkemesi, Palmali’nin Socar’a 3 davadan toplam 245 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti.


DM Group
Bunları da beğenebilirsin