Pilot ve M. Ecology 2 göreve başladı

SANMAR tarafından inşa edilen pilot botu ile Yalova’nın ilk ve tek deniz süpürge gemisi hizmete girdi.

Denizcilik Dergisini takip edin : LinkedIn - Facebook - Twitter - Instagram - YouTube

Yalova’nın Altınova ilçesindeki tersaneler bölgesinde bulunan Sanmar Tersanesi, Pilot adlı pilotaj teknesi ile M. Ecology 2 adlı deniz süpürge teknesini düzenlenen törenle hizmete soktu. M. Ecology2 adlı tekne Yalova’da ilk ve tek olma özelliğine de sahip.

Yalova Altınova Tersaneler bölgesinde bulunan Sanmar Tersanesi tarafından inşa edilen 2 tekne düzenlenen törenle denizle buluştu.

Törene Yalova Valisi Muammer Erol, Çiftlikköy Kaymakamı Ömer Bilgin, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, YATGİAŞ- YALPAŞ -YATER Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun, Cemre Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gülçek, Tersan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gazioğlu, Sanmar Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Gürün, kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında teknelerin hizmete giriş töreninin açılış konuşmasını Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun ve YALPAŞ -YATER Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun yaptı.

Yılda 50 inşa, 750 bakım, onarım, tadilat

Konuşmasında tersaneciler olarak çevreye ve doğanın temiz tutulmasına yönelik hassasiyetlerine de vurgu yapan Uzun, “Yalova Altınova Tersane Bölgemiz, yaklaşık 2 Milyon metre kare alan üzerinde kurulu olup; 37 tersanemizde üretimde doğrudan çalışan 25 Bin çalışanımız ile, yılda 50 gemi inşa edilip çoğu ihraç edilmekte, yılda 750 gemiye bakım onarım ve tadilat hizmeti verilmektedir. İnşa edilen gemilerin çevre dostu özelliklerinin yanı sıra yapılan tadilatlar ile servisteki gemilerin yakıt tüketimleri azaltılmakta, baca gazlarındaki zararlı bileşenler azaltılmakta ve taşıdıkları balast suları ile ekolojik dengeyi bozmaları engellenmektedir. Üretim, istihdam ve ihracat kadar çevre de önemli; denizcilik sektöründe bu konuda yüksek bir bilinç ve yoğun çaba vardır” dedi.

“Çevre için çalışmaya devam ediyoruz”

Uzun konuşmasının devamında ise şu sözlere yer verdi, “Deniz çevresinin petrol ve diğer zararlı maddelerle kirlenmesine karşı, tersane bölgemizin tamamını kapsayan bütünleşik acil müdahale planımız vardır. Plan gereği çok miktarda ekipman bulunduruyoruz ve yılda iki kez tatbikatlar yapıyoruz. Bu ekipman örneklerini törenimizin son kısmında sizlere sunacağız. Tersanelere gelen gemiler petrol yüklü olamayacağı, hatta yakıt tanklarında sıcak işlem yapılacaksa gas free yapılmış olacağı için, tersaneler önündeki gemi manevralarında yüksek hacimli bir döküntü riski bulunmamaktadır; planımızdaki ekipman yoğunluğu İzmit Körfezi deniz trafik hattında olabilecek gemi catışmaları ihtimali dikkate alınarak öngörülmüştür. Az önce, yerel kılavuzluk ve römorkaj şirketimizi kurmamız ve yetki almamızın bizim için öneminden bahsettim; Yalova Pilotaj A.Ş. planlı şekilde artan gücüyle sadece tersaneler için değil, deniz ve kıyıların güvenliği için İlimizin önemli bir gücüdür. Ülkemizin kara yüz ölçümü BM istatistiklerine göre 786 bin 380 km karedir ama 430 bin km2 de Mavi Vatanımız var. Yani Vatanımız 1 Milyon 216 Bin 380 km2’dir. Paydaş kurumlar ile birlikte tersanelerimizde ‘Mavi Vatanımızı korumak için güçlü bir donanma inşa edilmesine destek olmamız yetmez, daha temiz bir Mavi Vatan için daha çok şeyler yapmalıyız’ dedik. İlk deniz temizleme teknemizin hizmete girmesiyle bir adım daha atacağız. Umarım bu huzurlarınızda gerçekleşecek. Bu teknemizin hizmete girişi, bir ARGE çalışmasının başlangıcıdır; (İDA) İnsansız Deniz Aracı, yenilenebilir enerjili sevk sistemi ve başka teknolojik özellikleri olan, sektörel ve bölgesel ihtiyaçlara daha iyi cevap verecek sistemlere sahip daha etkin bir tekne modeli geliştireceğiz” diye konuştu.

“Çevreyle uyumlu yatırım”

YATGİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun’un ardından söz alan Altınova Belediye Başkanı Metin Oral ise tersanelerin çevreye uyumlu bir yatırım olmak gayesi ile yola çıktıklarını ve bunu da başardıklarını söyledi.

Oral konuşmasında şu sözlere yer verdi, “Bugün tersanelerimiz, bizim ve bölgemiz için güzel bir gün. Tersaneler kurulurken en çok önümüze gelen konulardan birisi de çevreydi. Bizim o zaman hep beraber verdiğimiz söz, ‘Çevreye mümkün olan en az zararla bu yatırımları yapacağız’ idi. Bugün bu deniz süpürgemiz verilen bu sözlerden birisinin yerine getirilmesi anlamında önemlidir. Ben böyle önemli bir yatırımı yapıp böyle bir hassasiyet gösterdikleri için tersane yatırımcılarımıza teşekkür ederim. Dolayısıyla bizler açısından önemli olan birlikte hareket ettiğimiz bu kuruluşlarla çevredeki bu hassasiyeti birlikte götüreceğimize inanıyorum”

Oral’ın ardından Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ümit Yılmaz ve Yalova Liman Başkanı Hakan Pekşen de birer konuşma gerçekleştirdiler. Konuşmaların ardından gemilerin denize giriş kurdelesini kesen Yalova Valisi Muammer Erol ve beraberindekiler Pilot adlı pilotaj teknesi ve M. Ecology 2 adlı deniz süpürge teknesi hakkında bilgiler aldılar.

Yalova Valisi Muammer Erol ve beraberindekiler ardından tersane alanındaki sergiyi gezdiler.


Bunları da beğenebilirsin
X