Piyanoda Mavi Marmara’nın buruk melodisi

Gazze'ye insani yardım götürürken İsrail'in saldırısına uğrayan Mavi Marmara Ro-Ro gemisi oldu.

Denizcilik Dergisini takip edin : LinkedIn - Facebook - Twitter - Instagram - YouTube

İlk kez Denizcilik Dergisi’nin duyurduğu Mavi Marmara gemisinin Ro-Ro gemisine çevrilmesi ile ilgili ayrıntılar ortaya çıktı.

Milliyet’ten Gökhan Karakaş’ın haberine göre, 2010 yılında Gazze’ye yardım götürürken İsrail deniz komandolarının baskınına uğrayarak 10 kişinin hayatını kaybettiği Mavi Marmara, 1 yıl süren yenilemenin ardından kamyon taşıyor.

Delmar Safety

7 yıl beklediği Haydarpaşa Limanı’nda armatör Erdoğan Tümsek’in satın aldığı Mavi Marmara, artık Erdoğan Bey ismiyle günde 120’ye yakın kamyonu taşıyacak bir RO-RO gemisi. Erdoğan Tümsek, “Tüm yaşanmışlıklara saygımız var. Piyanosunu koruyoruz, Mavi Marmara’yken hatırası olan herkese kapımız açık.” dedi.

İsrail ablukası altındaki Gazze için kurulan Gazze Özgürlük Hareketi (Free Gaza Movement-FGM), 2010 yılında uluslar arası kamuoyunun dikkatini çekmek için bir deniz seferi düzenlemişti. ABD, Almanya, İsveç, İsrail, Kuveyt ve Türkiye gibi 30 ülkeden 700 aktivist ile gıda, yiyecek, giyim, tıbbi ve inşaat malzemelerini taşıyan Mavi Marmara adlı yolcu gemisi, 27 Mayıs 2010 da Antalya’dan yola çıkmıştı. 30 Mayıs gecesi Gazze’ye yaklaşan gemi, İsrail Özel Kuvvetleri’ne bağlı Shayetet 13 komandolarının baskınına uğramıştı. Helikopterlerle indirme harekatı yapan askerler, 10 aktivisti öldürürken 60 kişiyi yaralamıştı. Uluslararası hukuka göre İsrail’in 12 millik kıta sahanlığının çok dışında(73 mil) baskına uğrayan Mavi Marmara, Haydarpaşa Limanı’na geldiği Ağustos 2010’dan itibaren işletilmedi.

Yangın sistemi, güvertesi ve makineleri güçlendirildi

Mart 2018 de gemiyi satın alan armatör Erdoğan Tümsek, üst güvertesini kestirdi, hangarlarını büyüttü ve RO-RO(tekerlekli araç) gemisine dönüştürdü. Tuzla’da 1 yıl süren çalışmalar sonunda makine dairesi güçlendirilen, güvertesine metal destekler, hangarlarına yangın söndürme sistemi eklenen gemi; Erdoğan Bey adıyla Marmara Denizi’nde yapacağı seferleri bekliyor. 42 yıldır deniz lojistiği sektöründe RO-RO taşımacılığı yapan Koza Deniz Nakliyat’ın sahibi Tümsek’e ait gemi, Mart ayında Dilovası-Zeytinburnu seferleriyle suyla buluşmuştu. Yakın zamanda Marmara Ereğlisi-Bandırma seferleri yapmayı hedefleyen Erdoğan Bey, ikinci hat olarak Maltepe-Marmara Ereğlisi arasında dolaşacak.

“Haydarpaşa’da kaderine terk edilmesini istemedim”

Pek çok yaşanmışlık ve hatıra barındıran geminin Haydarpaşa’da çürümeye terk edilmesine dayanamadığı için satın aldığını belirten Tümsek, “Vapurla geçerken gördüğüm Mavi Marmara’nın sonunun ne olacağını düşünüyordum. Kaderine terk edilmesini kabul etmedim. Güçlü ve güzel bir gemiydi. Anladığım Ro-Ro taşımacılığında kullanarak çürümesini engellemek istedim. 1,2 Milyon Dolara satın aldım, 1,8 milyon dolar dönüşmesi için harcadım. Gazi Mavi Marmara, artık Erdoğan bey adıyla denizlerde süzülecek. Hem ait olduğu maviliklerde olacak hem de dünyanın en önemli deniz taşımacılığı yöntemlerinden RO-RO için kullanılacak. Bir gemi denizde olduğu sürece var olur.” dedi.

Piyanosu hatıraları unutturmayacak

Geminin kamyon ve gaz tankeri taşıyarak Marmara Bölgesi’ndeki trafiğin rahatlamasına katkı sağlayacağını söyleyen Tümsek, “Bir tarihi korurken, 100’den fazla kamyonun trafikten çekilmesini sağlıyoruz.” dedi. Tümsek, “Dünyada deniz yolu her geçen gün önem kazanıyor. Liman eksiklerimiz tamamlanmalı ve bu yükselişe ayak uydurmalıyız. Ağır vasıtaları ve tehlikeli yük(oksijen, LNG ve LPG) taşıyan kamyonu taşıyacak gemi günde 74 mil yapacak. Köprü üstünü, rengini, çanını, dümenini hatta piyanosunu bile koruduk. Mavi Marmara gemisinde hatırası olup yeni haliyle gemimize gelmek isteyen olursa kapımız açık.” dedi. Güverte reisi Mehmet Çolakoğlu ise, “Binlerce kişinin hayatında iz bırakacak kadar önemli bir gemi. Tüm yaşanmışlıklara saygımız var, geminin kumanda edildiği köprü üstü, duvardaki resimler ve piyano gibi önemli bölümler bu yaşanmışlıkları hatırlatacak.” dedi.

Sabit Otel Bile Olması Düşünülmüştü

93 metre uzunluğunda 20 metre genişliğindeki yolcu gemisi Türkiye Gemi Sanayi A.Ş tarafından 1994 yılında Haliç Tersanesi’nde yapılmıştı. Gemi uzun süre işletilmedi, birkaç kez Karadeniz’e gidip geldi. Bin 100 yolcu kapasiteli gemi 2010 yılında İHH İnsani Yardım Vakfı’na 800 bin dolara satıldı. Komor Adaları bayraklı gemi, Gazze seferinin ardından sadece Kurtlar Vadisi Filistin filminde kullanılmıştı. M. Ereğlisi-Bandırma ve Maltepe-M. Ereğlisi arasında günde birer sefer yapması planlanan gemi, 20 mürettebat ile idare ediliyor. 17 knots gibi yüksek sürat yapabilen gemi, kimyasal sıvı, tehlikeli madde ve yük kamyonu taşıyabiliyor. M/S Mavi Marmara, M/F Erdoğan Bey olarak Marmara Denizi’nde günde 120’den fazla büyük aracı nakledecek. Gemiyi İHH Vakfı adına işleten kaptan Raşit Altınok, satışla ilgili, “Tüm Marmara’yı dolaştık uygun bir rıhtım bulamadık. Kimse istemedi. Somali’de karaya oturtup otel yapmayı bile düşündük. Erdoğan beyin onu tekrar denizle buluşturması çok takdir edilmeli.” demişti.

Bunları da beğenebilirsin
X