Serbest bırakılan denizcilerimizden ilk fotoğraflar

Nijerya'da kaçırılan 10 Türk denizci serbest bırakıldı.

Denizcilik Dergisini takip edin : LinkedIn - Facebook - Twitter - Instagram - YouTube

Nijerya’nın Gine Körfezi açıklarında kaçırılan 10 Türk gemici serbest bırakıldı. Kurtarılan gemicilerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Nijerya açıklarında 16 Temmuz akşamı silahlı korsanlar, 18 Türk denizcinin bulunduğu Kadıoğlu Denizcilik’e ait Türk bandıralı ‘Paksoy 1’ isimli kargo gemisine saldırarak geminin kaptanı Serkan Arsoy, İkinci Kaptan Hüseyin Zabun, Üçüncü Kaptan Ersin Yılmaz, Usta Gemici Serdar Çetinkaya’nın da aralarında bulunduğu 10 gemiciyi kaçırmıştı.

Delmar Safety

Gine Körfezi, Uluslararası Denizcilik Bürosu tarafından, korsanlık faaliyetleri açısından dünyanın en tehlikeli noktalarından biri olarak tanımlanıyor.

Rehineleri kurtarmak için yaklaşık 20 gündür Nijerya’da bulunan Deniz Hukuku Uzmanı ve Esenyel Hukuk Bürosu Kurucu Ortağı Avukat Selçuk Esenyel Denizcilik Dergisi’ne konuştu.

23 Temmuz’dan bu yana Nijerya’da yoğun bir çalışma içinde bulunduğunu ve kurtarma operasyonunun organizasyonunu ve yönetimini üstlendiğini belirten Esenyel, beklenen haberi Türkiye’ye verebildikleri için mutlu olduklarını söyledi.

Türk denizcilerin şu an güvenli bölgede olduklarının ve herhangi bir sağlık sorunu yaşamadıklarını dile getiren Esenyel, “10 Ağusto’da 23.50 THY uçağı ile Abuja’dan İstanbul’a geliyoruz. Pazar sabahı Türkiye’de olacağız” dedi.

 

Bunları da beğenebilirsin
X