‘UDEM önemli bir üs olacak’

Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi'nin (UDEM) denizler için önemli bir üs olacak.

Denizcilik Dergisini takip edin : LinkedIn - Facebook - Twitter - Instagram - YouTube

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Marmaraereğlisi ilçesindeki Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nin (UDEM) tanıtım toplantısında konuştu. Bakan Turhan, Türkiye’nin 8 bin 350 kilometre kıyı şeridi ve bulunduğu coğrafya özelliğiyle deniz taşımacılığında köprü olduğunu aktardı.

Türkiye’nin uluslararası petrol taşıma yollarından biri üzerinde bulunuyor olması ve boğazlardan yılda yaklaşık 81 bin gemi geçiyor olmasının bazı riskleri de ortaya koyduğuna dikkati çeken Turhan, “Bakanlık olarak denizlerimizde seyir, can ve mal emniyetini artırmak, deniz kazaları riskini azaltmak ve deniz çevresini korumak amacıyla önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda, günümüz teknolojisine sahip birçok modern sistemi hayata geçirdik ve geçirmeye de devam ediyoruz.” dedi.

Delmar Safety

Deniz trafiğini anlık olarak izlemek ve yönlendirmek amacıyla kurulan Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri’nin 16 yıldır hizmet verdiğini belirten Turhan, şöyle devam etti:

“Bununla beraber, yoğun deniz trafiğine ev sahipliği yapan İzmit, İzmir, Mersin ve İskenderun körfezlerini kapsayan Gemi Trafik Hizmetleri Sistemleri sayesinde de çok daha güvenli deniz trafiği sağlamış bulunmaktayız. Otomatik Tanımlama Sistemi ile de tüm Türkiye kıyılarındaki gemileri 24 saat izleyebiliyoruz.

Bu imkanlarla, seyir emniyeti ve deniz güvenliği artırılarak deniz kazalarının önlenmesi hususunda önemli yol almış bulunuyoruz. Tüm Türk bayraklı gemileri, uydular vasıtasıyla dünyanın neresinde olursa olsun izleyebiliyoruz. Yabancı bayraklı gemilerin de kıyılarımızdan bin deniz mili mesafeye kadar takibini yapabiliyoruz. Uydu bilişim sistemlerini, arama kurtarma faaliyetlerinde, deniz kirliliğinin önlenmesinde ve tespitinde de etkin bir şekilde kullanmaktayız.”

Acil müdahale sisteminin ilk adımının 2015’te inşa edilen Antalya Deniz Kirliliği Acil Müdahale Eğitim Merkezi olduğunu anımsatan Turhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sistemin ikinci ve en önemli adımı olan Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nin açılışını bugün gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin gemi trafiği açısından en riskli bölgesi olan Marmara Denizi’nin kuzeybatısında yer alan ve geniş lojistik imkanlara sahip olan UDEM, büyük deniz kirliliklerinde, koordinasyon ve operasyon merkezi olacaktır.

UDEM’de, bunun dışında petrol ve diğer zararlı maddelerden kaynaklı deniz kirliliklerine hazırlıklı olmaya ilişkin eğitimlerin verilmesi, tatbikatların yapılması, müdahalede kullanılan teçhizat ve malzemelerin test ile sertifikasyonlarının yapılması, deniz kirliliğine ilişkin kirlilik modellemesi ve numune analizlerinin yapılması ile bu konular kapsamında araştırma ve geliştirme faaliyetleri de yapılacaktır.”

“UDEM temiz denizler için önemli bir üs olacak”

Turhan, UDEM’in, uluslararası geçerliliğe sahip bir eğitim merkezi olmasının yanında, yoğun petrol taşımacılığı yapan ülkelerin ilgili personelinin eğitimi için de cazibe merkezi olacağını dile getirdi.

Merkezin, laboratuvar ve dalgalı test havuzu sayesinde hem acil müdahale ekipmanlarının hem de diğer denizcilik ekipmanlarının testlerinin yapılabileceği uluslararası test merkezi olarak da tasarlandığını aktaran Turhan, şunları kaydetti:

“Burada yapılacak çalışmaların birkaç yıl içerisinde önemli sonuçlar vereceği inancındayım. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüz bu işlerde, sahadaki gücümüzü oluşturmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile çevrenin korunması konusunda koordineli çalışmalarımız devam edecektir.

Gelecek kuşakların ihtiyaç duyacağı kaynakların varlığını ve kalitesini tehlikeye atmadan tüm çevresel değerlerin korunması için üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapmayı sürdüreceğiz.”

Turhan, UDEM’in temiz denizler için önemli bir üs olacağını sözlerine ekledi.

Toplantıya, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, DTO Başkan Yardımcıları Şadan Kaptanoğlu ile Recep Düzgit, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar ve Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği (TKKD) Yönetim Kurulu Başkanı Muhammer Arslantürk katıldı. Bakan Mehmet Cahit Turhan, daha sonra UDEM’in uygulama alanlarını inceledi.

Bunları da beğenebilirsin
X