Denizcinin anasayfası

Kıyı ormanları balık çiftliği için kiralanabilecek

TBMM’ye sunulan Torba Yasa’da kıyılardaki orman içi su alanları üreticilere 29 yıllığına kiraya verilmesi de yer alıyor.

Balık ihracatı sektörünün gelişimini destekleyen torba teklif TBMM Başkanlığına sunuldu. Düzenleme ile birlikte kıyılardaki orman içi su alanları üreticilere 29 yıllığına kiraya verilebilecek, böylece alabalık, midye ve istiridye yavrusu yetiştirilebilecek.

Türkiye Gazetesinin haberine göre balık yetiştiriciliğine ilişkin önemli bir adım atıldı. TBMM Başkanlığına sunulan torba teklifle dünyada Türk somonu olarak nitelendirilen alabalığın yanı sıra göl, baraj ve denizlerde bulunan balık, midye ve istiridye yetiştiriciliği tesislerinin kıyılardaki orman alanlarında kurulabilmesinin önü açılıyor.

Yıllık bir milyar doları aşan balık ihracatı sektörünün gelişimi açısından önemli bir adım olarak değerlendirilen düzenleme kapsamında, kıyılardaki orman içi su alanları üreticilere 29 yıllığına kiraya verilebilecek.

Delmar Safety

Balık çiftlikleri ile ilgili düzenlemenin gerekçesinde şu görüşlere yer verildi: Balık yetiştiriciliğinde sanayi tesislerinden uzak, kirliliğin minimum düzeyde olduğu, kaliteli ve devamlı düzeyde su kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Orman içi suların balık yetiştiriciliğinde kullanılması, sektörün sürdürülebilir gelişimi açısından zaruret arz etmektedir. Diğer taraftan göl, baraj ve denizlerde bulunan balık, midye ve istiridye yetiştiriciliği tesisleri, depo, arındırma havuzu ve benzeri zaruri yapıların tesisi için kıyıda bulunan orman alanlarına ihtiyaç duymaktadır.


DM Group
Bunları da beğenebilirsin