Denizcinin anasayfası

Orkinos çiftliği projesi halka sorulacak

Sığacık Koyu’nda daha önce kurulmak istenen ve açılan davaların ardından iptal edilen balık çiftliği projesi için mahkeme ‘dur’ dedi. Ancak mahkeme kararının üstünden bir yıl bile geçmeden bu kez farklı bir firma aynı bölgede, orkinos yetiştiriciliği için proje hazırlamıştı.

Kurulmak istenen orkinos tesisi için ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) süreci başlatıldı. 27 Aralık’ta halkın katılımı toplantısı yapılacak.

Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü’nün internet sitesinden de proje dosyası, halkın görüşüne açıldı. İzmir Valiliği’ne sunulan dosyaya göre, kurulacak olan tesisin deniz yüzey alanı 39 bin 200 metrekare olacak. 50 metre çaplı 8 kafeste de üretim yapılacak.

Yıllık 900 ton orkinos balığı yetiştirilmesi planlanan saha, Akdeniz foklarının yaşam alanı içerisinde yer alıyor. Proje sahibi, koydaki çalışmalar esnasında Akdeniz fokuna zarar verilmeyeceği, kasıtlı olarak yakalanıp öldürülmeyeceği, yaralı Akdeniz fokunun görülmesi durumunda da Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile irtibata geçilerek bilgi verileceği taahhüdünde bulundu.

HALKA SORULACAK

Orkinos tesisi için 27 Aralık’ta halkın katılımı toplantısı yapılacak. Firma yetkilileri ile Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü yetkilileri, projeye ilişkin halkı bilgilendirecek.

Bölgede yaşayan vatandaşların halkın katılımı toplantısında olumlu görüş bildirmesi halinde firma çalışmalara başlayacak. Ancak proje halktan onay alamazsa, tesis kurulamayacak. Toplantının yeri ve saati ise gelecek günlerde açıklanacak.


Bunları da beğenebilirsin