Denizcinin anasayfası

Rizeliler kafes balıkçılığı projesine karşı

Rize’de kıyıya yaklaşık yarım mil uzaklıkta planlanan kafes balıkçılığı projesi hazırlandı. Bölge halkı projeye tepkili...

Rize’nin Fındıklı ilçesinde, Karadeniz sahiline yaklaşık yarım mil açıkta yapılmak istenen kafes balıkçılığı projesine karşı çıkan bölge halkı, basın açıklamasıyla tepkilerini dile getirdi.

Aksu ve Liman Mahallesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Karadeniz, “Balıkçılarımızın avlak alanları yok edilecek, balıkların göç yolları kesilecek. 13 futbol sahası büyüklüğünde denizimizi bizden alacaklar” dedi. Rize Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ise Yeniköy’de Karadeniz’de kafes balıkçılığı yapılmasına dair proje başvurusu olmadığını açıkladı.

Fındıklı ilçesi Yeniköy açıklarında, kıyıya yaklaşık yarım mil uzaklıkta planlanan kafes balıkçılığı projesi hazırlandı. Projenin kıyıya yakın olması nedeniyle balıkçılık ve yüzme alanlarının olumsuz etkileneceğini söyleyen muhtarlar, ilçe kent konseyi üyeleri ile balıkçılar ve bölge halkı, ilçe meydanında toplandı. ‘Karadeniz senin değil, çocukların ve balıklarındır’, ‘Fındıklı’da kafes balıkçılığına hayır’, ‘Denizimiz rant değil, yaşam alanlarımızdır’, ‘Denizume degma’, ‘Deniz hiç kimsenindir, deniz herkesindir’ yazılı dövizler açan kitle, basın açıklaması yaptı.

Delmar Safety

Kitle adına açıklama yapan Aksu ve Liman Mahallesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Karadeniz, yüzme alanlarının ucunda, balıkçıların avlanma bölümünde kafes balıkçılığı yapılmak istendiğini belirterek, “Bu işi durduramazsak hamsi, mezgit, istavrit ve palamut yememiz hayal olacak. Balıkçılarımızın avlak alanları yok edilecek, balıkların göç yolları kesilecek. 13 futbol sahası büyüklüğünde denizimizi bizden alacaklar. Kıyıya yakın yapılmak istenen projeyle çocuklarımızın geleceği çalınacak” dedi.

Balıkçı Osman Zeki Özbulut da “Rize’de en yoğun kafes balıkçılığı, Gündoğdu mevkisinde yapılmaktadır. Buradaki balıkçı arkadaşların tamamı hem ortaya çıkan kirlilikten hem de balık ağlarına verdiği zarardan şikayetçi ve bizi de ‘Kafes yaptırmayın’ diye uyarıyorlar. Biz de sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Fındıklı Kent Konseyi Başkanı Özlem Şendeniz ise “Karadeniz, ölmekte olan denizlerden biri olarak listeleniyor. Suyu zaten Akdeniz’den girdiği için 800 ile 1000 yıl arasında yenilenebiliyor. Kafes balıkçılığıyla beraber Karadeniz’in yükü iyice artacak. Biz kıyıdan bakıyoruz ancak denizden bakınca işler pek de yolunda gitmiyor. O yüzden Karadeniz’in hakkını savunmak için buradayız çünkü deniz hiç kimsenin ve hepimizin” dedi.


Bunları da beğenebilirsin