Denizcinin anasayfası

Sinop’ta ödüllü lakerda yarışması

Sinop’ta ödüllü lakerda yarışması düzenlendi.

Yarışmada, Sinop’a özgü geleneksel müzikler eşliğinde lakerda tadımları gerçekleşti. Renkli görüntülere sahne olan ödüllü lakerda yarışmasında tadımı gerçekleştirilen lakerdalar vatandaşların beğenisine sunuldu.

31 yarışmacının katıldığı yarışmada, Kültür Turizm Derneği üyesi Burhan Levend, balıkçı Recep Batmaz, gurme Süreyya Üzmez, Sinop Üniversitesi Öğretim Görevlisi Demet Kocatepe, Sinoplu esnaf İsmail Göksu’nun tadımları ve puanlaması sonrasında yarışmada dereceye girenler belirlendi.

Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya ise, “Sinop’umuzun 3001 lakerda yarışmasını şu anda gerçekleştiriyoruz.

Yarışmacılarımız 31 adet olup puanlar ve yarışmacıların isimleri gizli olarak yarışma düzenlenmiş bu ilk yarışmadan sonraki yarışmalarımız da amacımız, Sinop’u balığın başkenti yapmak.

Lakerdayı, Sinop’ta yakalanan balıkların en üst katma değer erişmesini lakerda ile sağlayabiliriz. Ve bu Sinop ekonomimize büyük bir katkı ve bütün aileler evlerinde yaptıkları için aynı zamanda çok değişik lezzetlerin de sunulabileceği bir dünya yaratmaya çalışıyoruz.

Amacımız önümüzdeki yıllarda bunu uluslararası bazda yapabilmek” dedi.

Yarışma sonrası birinciye Cumhuriyet altını, ikinciye yarım altın üçüncüye ise çeyrek altın hediye edildi.


Bunları da beğenebilirsin