Denizcinin anasayfası

Ataman : “Cinsiyet eşitliğinden yanayız”

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

Turkon Line Personel Müdürü, İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) 2005 Güverte mezunu Özge Ataman şirket Kaşif Denizcilik adına fakültenin Kariyer Kulübü’nün düzenlediği 24. Geleneksel Kariyer Günleri’ne katıldı.

Kadınlara ön yargı yok

Soru cevap şeklinde ilerleyen etkinlikte ilk olarak kadın stajyerlerin şirkette yer alıp almadıkları soruldu. Personel veya stajyer alımında kadın olmakla ilgili bir ayrımın olmadığını vurgulayan Ataman, 2004 yılında henüz kadın denizci mezun edilmeye başlandığını hatırlatarak, “Ben 2005 yılında mezun oldum, ilk stajımı Turkon Holding’te yaptım ve devamı da bu şekilde geldi. Burada kadınlara karşı bir ön yargı söz konusu değil” diye konuştu.

Kısa stajyer alımı alıp alınmadığı sorusuna “Biz kısa stajyer alıyoruz. Pandemiden dolayı hazirandan sonra ne olur bilmiyoruz. İnşallah her şey yolunda gider ve pandemi politikasını uygulamak zorunda kalmayız” cevabını verdi.

Staj kabuller nasıl oluyor?

Staj başvurusunun kabulünün ardından sınavların ne şekilde yapılacağının sorulması üzerine, “Geçen sene CV ile başvuran herkesi aldık. Sınavlarımız sınav gibi değil de daha çok sohbet şeklinde gerçekleşiyor. Onun dışında gemiler belirlendikten sonra eğitim sistemimiz var, kabulün ardından orada eğitim görüyorsunuz.” şeklinde yanıtladı.

Şirkete başvuran zabit ve stajyerlerin çalışmak istedikleri gemileri seçebilme şansı olup olmadığı sorusuna dair herkesin kendi isteği doğrultusunda ilerlemeye çalıştıklarını personel rızası olmadan çalışan kimseden verim alınamayacağını söyledi.

Stajyer sigortaları

Personelin SGK’sı konusunda da, stajyerler için okulun sigorta yaptığını, Türk bayraklı gemilerde sigortanın zorunlu olduğunu, yabancı gemilerde çalışan Türk personel için ise kendi sigortalarını ödeyebilmeleri adına ek ücret ödendiği bilgisini verdi. Personelin ücretlerinin ne şekilde ödendiğine de değinen Ataman, Türk bayraklı gemilerde anlaşmanın dolar üzerinden yapılıp ay sonunda Merkez Bankası kuruna bakılarak TL şeklinde ödendiğini belirterek, bu konuda hali hazırda yasaların olduğunu ve ücretlerin TL olarak ödenmesinin mecburi olduğunu da sözlerine ekledi.

Senorita Politikası’nın bulunup bulunmadığı konusunda, 135 günlük çalışmaya %1 kıdem şeklinde olduğunu söyledi.

Pandemi döneminde stajyer kısıtı var mı sorusuna, “Bu dönemde alabilsek maksimum 12-13 kişi alabiliriz. Eğer pandemiden dolayı alamazsak şartlar sizin için zorlaşır. Umarım bu sene herkes staj şansı elde edebilir” karşılığını verdi.

Stajyer başvurusunun nasıl yapıldığının sorusunu, “Turkon’dan başvuru yapmayın görmüyoruz, kasifdenizcilik.com’dan başvuru yapabilirsiniz” şeklinde yanıtladı.

Doğru zamanda doğru yerde

Zabit alımında izlenen yoldan bahseden Ataman, doğru zamanda doğru yere başvurunun çok önemli olduğunu vurgulayarak, belirli tarihleri kaçırdıktan sonra iş başvurusu yapmanın işleri zorlaştırdığını ve alım periyodunu düşürdüğünü dile getirdi.

Zabit ve stajyer maaşlarına da değinen Ataman, Türk bayraklı gemilerde çalışan zabitlerin sigorta parasıyla toplamda 2800 dolar, yabancı bayraklı gemilerde çalışanların ise sigorta destek payı ile 3200 dolar olduğunu, maaşlarının ise 500 TL’ye karşılık gelen dolar şeklinde olduğunu ifade etti.


Bunları da beğenebilirsin