Denizcinin anasayfası

Beybaba’ya fahri doktora verildi

İTÜ Senatosu, Kaptan Altay Altuğ'a, "Türk denizciliğine sunduğu büyük katkıdan" dolayı fahri doktora unvanı verdi.

Çelik Çelikyaman / Denizcilik Dergisi
celik@DenizcilikDergisi.com

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Senatosu aldığı kararla, Türk denizilik sektörünün gelişimi, yurt içinde ve yurt dışında saygınlık ve etkinliğin artmasına katkılarından dolayı, UZMAR Denizcilik’in kurucusu Kaptan Altay Altuğ’a Fahri Doktora Beratı verdi.

İTÜ Denizcilik Fakültesi (DF) Tuzla Yerleşkesi’nde gerçekleşen törende Fahir Doktora Beratı, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca tarafından Kaptan Altuğ’a verildi. Prof. Dr. Karaca, Türk denizciliğinin beybabası, Altuğ’un doktora cübbesini de bizzat giydirdi. Törende Altay Altuğ’un oğulları Noyan Altuğ ve Kaan Altuğ da hazır bulundu.

“Duayen isimlerin onore edilmesi gerek”

Törende bir konuşma yapan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, “Geç alınmış bir karar. Daha önce yapmamız gerekiyordu. Duayen isimlerin onore edilmesi üniversitelerin görevleri arasında.

Kaptan Altuğ’un kurduğu UZMAR bugün 6 kıtada 22 ülkeye ihracat yapıyor” dedi.

Burs ve destek verdi

Ardından kürsüye gelen, İTÜ Denizcilik Fakültesi (DF) Dekanı Prof. Dr. Oğuz Salim Söğüt ise üniversite senatosunun fahri doktora beratı için aldığı kararı okudu.

Söğüt, “İTÜ Senatosu, ülkemizdeki denizcilik sektörünün gelişimine ve saygınlığının artmasına yaptığı kaygılar ile üniversitemiz öğrencilerine verdiği burs ve destekler nedeniyle fahri doktor unvanı vermiştir” diye konuştu.

Yedirdi, doyurdu, okuttu

Fahri doktora töreninin ardından bir konuşma yapan Kaptan Altay Altuğ, “Sevgili denizciler. Bir okul vardı, Yüksek Denizcilik Okulu. Yedirdi, doyurdu, okuttu. Daha ne istiyoruz ki. Biz bunu hiç unutmadık. Unutmadığımızı ispat etmek için de elimizden geleni yaptık. Sağolun varolun” dedi. 95 yaşında olduğunu hatırlatan Altuğ, “Bana nasıl genç kalıyorsun diye soruyorlar. Sizlerle her buluştuğumda beş yı geriye gidiyorum” diye konuştu.

Ardından Beybaba Altay Altuğ, yanından hiç ayırmadığı mızıkası ile mini bir konser verdi. Altuğ’un çaldığı “Eski dostlar” ve “10. Yıl Marşı”na bütün salon eşlik etti.

Altay Altuğ kimdir?

Türk denizcilik sektöründe “Beybaba” olarak tanınan Kaptan Altay Altuğ, 1952 yılında Yüksek Denizcilik Okulu güverte bölümünden mezun oldu. Kaptan Altay Altuğ, 1972 yılında Aliağa Rafinerisi’nde ilk kılavuzluk şahıs firmasını kurarak 2 sene hizmet veren Altuğ, daha sonra Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne dönerek 1979’da buradan emekli oldu.

1984’de özel kılavuzluk hizmete vermeye başlayan Altuğ, 1991 yılında UZMAR Uzmanlar Kılavuzluk ve Römorkörcülük Şirketini kurdu. 1996’da römorkör inşa etmeye başlayan Kaptan Altuğ, 94 yaşında olmasına rağmen halen UZMAR Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Onusal Başkanlığını yapmaya devam ediyor.

Kaptan Altay Altuğ’un güverte mezunu Kaptan Kaan Altuğ ve gemi makine işletme mühendisi Noyan Altuğ adında iki oğlu bulunuyor.

t

 


Bunları da beğenebilirsin