Denizcinin anasayfası

Beybaba’yı kaybettik

Türk denizciliğinin beybabası ve Uzmar Denizciliğin kurucusu Kapt. Altay Altuğ'u kaybettik.

Denizcilik Dergisi olarak beybabamıza Allah’tan rahmet, ailesine ve camiamıza başsağlığı diliyoruz.

Kıdemli Kaptan Altay Altuğ, 1952 yılında bugünkü adıyla İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi olan Yüksek Denizcilik Okulu’ndan (YDO) mezun oldu. Türkiye Denizcilik Kurumu’nda (Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.) 1961’e kadar yolcu ve kargo gemilerinde görev yaptı.

Altay Altuğ, çalıştığı gemide ikinci kaptan olarak vazifesine devam ederken kargo bölümünde çıkan bir yangından işçileri büyük bir cesaret örneği gösterip kurtarmasının ardından terfi ederek İzmir Limanı’nda kılavuz kaptan olarak görevlendirildi. Sonrasında İzmir Limanı Baş Kılavuz Kaptanlığı’na yükselen Altuğ, emekli olana kadar bu görevini sürdürdü. Altuğ, ilk modern pilot istasyonunu İzmir’de yüzen bir duba üzerine kurdu. VHF telsiz haberleşme tesislerini ilk olarak faaliyete geçirdi. İzmir Aliağa Rafinerisi’nde kılavuzluk hizmetlerinin kurulmasında önemli bir rol oynadı.

Delmar Safety

1979’da emekli olduğunda, içinde Türkiye’nin ilk özel kılavuzluk ve römorkörcülük şirketini kurmak için derin bir coşku ve girişimcilik hevesi vardı. Benzersiz bir lider ve öncü olarak hareket eden Altuğ, ideali olan bu girişimi hayata geçirerek Türkiye’de bir ilki başardı ve bu hizmetleri çağdaş uygulamalara dönüştürdü.

* Beybaba Altay Altuğ : ‘Denizciliğe kağıttan sandalla başladım’

Beybaba’nın adı okulunda yaşayacak


DM Group
Bunları da beğenebilirsin