Denizcinin anasayfası

Bu kitap Hamit Naci’nin çocukları için

Dr. Mutlu Karakaya, Hamit Naci Özdeş ve ticari denizcilik eğitimini anlattığı kitabın tüm gelirini geleceğin denizcilerinin eğitimine bağışladı.

Akademisyen Dr. Mutlu Karakaya’nın “Türkiye’de ticari denizcilik eğitiminin kurucusu Hamit Naci Özdeş” ile “Milli Ticaret-i Bahriye Kaptan ve Çarkçı Mektebi”ni anlatan kitabı yayınlandı.

“Türkiye’de Ticari Denizcilik Eğitiminin Kurucusu Hamit Naci Özdeş ve Milli Ticaret-i Bahriye Kaptan ve Çarkçı Mektebi” adlı kitabın tüm geliri İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı’na (DEFAV) bırakılacak.

Dr. Mutlu Karakaya, geleceğin Türk denizcilerinin eğitimine destek için aldığı kararı kitabın ön sözünde şu sözlerle açıkladı :

Delmar Safety

“Hamit Naci’nin kendisini ve yaptıklarını tanıtmak üzere bir kitap hazırlamaya karar verdim. Uzun bir çalışma döneminden sonra bitirdiğimiz ve şu anda elinizde olan bu kitabın gelirini DEFAV’a (İTÜ DENİZİCİLİK FAKÜLTESİ (YDO) MEZUNLARI SOSYAL YARDIM VAKFI) bıraktığım için, aldığınız kitabın gelirinin Hamit Naci’nin ‘çocukları’ için kullanılacağını bilmenin siz okuyucularımıza da bir gönül rahatlığı vereceğine inanıyorum”

Kitabı almak isteyenlerin İTÜ DENİZCİLİK FAKÜLTESI YDO MEZUNLARI SOSYAL YARDIM VAKFI’nın TR97 0006 2001 0220 0006 2970 22 no’lu IBAN hesabına “Hamit Naci kitabı” açıklamasıyla beraber 100 TL yatırmaları yeterli oluyor. Yanında Yüksek Denizcilik Okulu (YDO) kitabını da almak isteyenlerin ise toplam 125 TL yatırmaları gerekiyor. Kitabı veya kitapları satın alanlar  bilgi@defav.com e-posta adresine yazmaları veya 0 536 724 49 57 telefondan Melek Hanım’a bildirmelerinin ardından kargo işlemi gerçekleştiriliyor.

DEFAV : “Teşekkür ederiz”

DEFAV’dan yapılan açıklamada ise, “Dr. Mutlu Karakaya’nın bizlere göstermiş olduğu güvene çok teşekkür ediyoruz. Kendisini bu eser için kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz” denildi.

Arka kapaktan

Ticari denizcilik eğitiminin kalitesi, bir ülkenin uluslararası ticareten elde edeceği kazancı doğrudan etkileyen önemli bir faktördür.

Denizyolu taşımacılığının en düşük maliyeti sağlamasının yanı sıra, milyonlarca hatta milyarlarca lira değerinde ükün hasar görmeden yerine ulaşmasının sorumluluğu gemi adamlarının omuzlarına yüklenmiştir. Diğer yandan Türk bayraklı geminin, Türk toprağı sayılmasının getirdiği yükümlülükler de başta sevk ve idareyi sağlayan kaptan olmak üzere başmühendis, güverte ve makine zabitleri ile diğer gemi adamlarının üstlenmesi gereken önemli bir sorumluluktur.

Bu nedenlerle gemide yönetici konumunda olan, uzak yol zabitlerini yetiştiren okulların uluslararası standartta eğitim vermesi gerekmektedir. Bu kitap, Osmanlı döneminden itibarin yüksek ticari denizcilik eğitiminin önemini anlamış, bu eğitimi en iyi şekilde vermeye gönüllü olmuş, tüm zorluklara rağmen kurduğu okulu yaşatarak Türkiye Cumhuriyeti’ne aktarabilmiş olan Hamit Naci Özdeş ile Milli Ticaret-i Bahriye Kaptan ve Çarkçı Mektebi’ni anlatmaktadır.

 


Bunları da beğenebilirsin