Denizcinin anasayfası

Denizci kadınlar Yakamoz’da buluştu

GEMİMO tarafından düzenlenen Yakamoz Festivali, İTÜ Denizcilik Fakültesi'nde gerçekleştirildi.

TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası (GEMİMO) tarafından organize edilen Uluslararası Denizci Kadınlar Günü Yakamoz Festivali, İTÜ Denizcilik Fakültesi Tuzla Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.

Türk denizciliğinin önemli isimleri, denizcilik eğitimi alan öğrenciler ve STK’ların katılımıyla gerçekleştirilen festivalin açılış konuşmasını yapan GEMİMO Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Yaşar Canca, Türk kültüründe kadının daima hayatın içinde ve olması gereken her yerde olduğunu söyledi.

Her kadın dünya yaratır

Canca, ” Unutmayın her kadın bir dünya yaratır ve mevcut dünya entegre olur. Bu durum güç ve servetini feodalite ve emperyalist baskıyla korumak isteyenlere, nedenlerini doğa üstü güçlere bağlamaları yetersiz kaldığında İslamiyet öncesi Arap toplumunda kız çocukları canlı canlı toprağa gömülerek, Orta Çağ Avrupa’sında kadınlar cadı ve şeytan ilan edilerek öldürülürken, Türklerde kadın daima hayatın içinde ve olması gereken her yerdeydi’’ dedi.

İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Özcan Arslan :

“Bugün çok özle ve anlamlı bir gün. Kadın denizciler kadın olmanın verdiği güçle birçok balyayı yıktılar. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda onları çok daha üst noktalarda göreceğiz. Bence pozitif ayrımcılığa gerek yok çünkü ayrımcılık yapılmaması yeterli. Gerçekten normalde kadınlar sürekli gücü temsil eder, erkekler anlık gücü temsil eder. Denizcilik sürekli mücadele ister, bu nedenle kadından denizci olmaz algısını çok hızlı bir şekilde yıkarak başarılı oldular”

Gemi Brokerleri Derneği Başkanı Kapt. Semih Dinçel :

“Derneğimizin 357 üyemiz var ve bunların 64’ü kadın. Brokerlik camiası kadınlara zaten aşina. Sadece istihdam olarak değil, girişimci olarak da kadın sayısı bir hayli fazla, özellikle de denizcilik brokerlik sektöründe”


Bunları da beğenebilirsin