Denizcinin anasayfası

Dünya denizciliği Kaptan Ayşe Aslı Başak’ı takibe aldı

Kaptan Ayşe Aslı Başak Norveç’in, "İzlenecek 10 Başarılı Kadın" listesine girdi.

Denizcilik sektöründe “kadın” farkındalığının artırılması amacıyla Norveç’te düzenlenecek Nor-Shipping etkinliği öncesi YoungShip Oslo, “İzlenecek 10 Başarılı Kadın” listesini açıkladı.

Nor-Shipping yönetimi ve Norveçli genç denizci profesyonellerin oluşturduğu YoungShip Oslo tarafından, küresel denizcilik sektöründe uluslararası başarı göstermiş 40 yaş altı genç kadın profesyonellerin seçildiği “İzlenecek 10 Başarılı Kadın” listesine bu yıl Türkiye’den ilk defa Kaptan Ayşe Aslı Başak seçildi.

“İzlenecek 10 Başarılı Kadın” listesi, küresel denizcilik sektörünün gelecekteki başarılı lider ve rol modeli olma potansiyeli gösteren ve bugüne kadar ulusal ve uluslararası alanda pek çok başarıya imza atmış isimlerden oluşuyor.

Mesleğinde başarılı uluslararası jüri tarafından değerlendirilen isimler, listede yer alabiliyor.

“İzlenecek 10 Başarılı Kadın” listesi ödül töreni 5 Haziran 2019 akşamı Nor-Shipping kapsamında yapılacak olan Youngship Oslo etkinliğinde Oslo’da gerçekleşecek.

Bu değerlendirmeyi yapan jüri üyeleri Norwegian Car Carriers CEO’su Olav Sollie, Nor-Shipping Teknoloji ve Sürdürülebilirlik Direktörü Silje Bareksten, WISTA International Başkanı ve Tototheo Maritime CEO’su Despina Theodosiou, Simonsen Vogt Wiig ortağı Erlend Lous, Norwegian Hull Club CEO’su Hans Christian Seim ve DOF Subsea ASA Başkan Yardımcısı Marianne Mogster’tan oluşuyor.

İlk olarak 2017 yılında verilmeye başlanan “İzlenecek 10 Başarılı Kadın” listesi duyurusu Nor-Shipping süresince tüm etkinliklerde ulusal ve uluslararası görsel ve yazılı basında yer alacağından dünya denizciliğinde oldukça önemli ve ses getirici bir etkinlik olma özelliği taşıyor.

Mid-Ship Chartering & Logistics bünyesinde Fransa ve Belçika limanları hurda ve demir-çelik yüklemelerinden sorumlu “Liman Kaptanı” olarak görev yapan Kaptan Ayşe Aslı Başak, Mid-Ship Group’un ilk kadın kaptanı olarak operasyonel görevlerine devam ediyor.

Mid-Ship İstanbul, yüzde 50’den fazla kadın istihdamı ve kadın organizasyonlarına yaptığı katkılarla denizcilik sektöründe örnek bir şirket olarak gösteriliyor.

İTÜ Denizcilik Fakültesi’nden (YDO) yüksek onur derecesiyle mezun olan Kapt Ayşe Aslı Başak, gemi ve karadaki profesyonel tecrübesinin yanı sıra, denizcilik sektöründe TMMOB GEMİMO ve İTÜ DEFAMED’de etkin olarak yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterliği de yaptı.

Türk denizciliğinin en büyük organizasyonu Yakamoz’un hayata geçirilmesinde de gönüllü olarak görev yaparak uluslararası alana taşınmasında büyük rol oynayan Başak, 5 yıldan uzun süredir de WISTA üyesi.

Uluslararası alanda IMO’nun Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde gerçekleşen “Denizde Kadın” konferanslarında Türk kadın denizcileri temsilen akademik çalışmalar sunan Başak, Türk kadın deniz emekçilerinin uluslararası alanda ve literatürde daha fazla yer edinmesiyle ilgili çalışmalar yapıyor.

Başak, sektördeki pek çok başarısının yanı sıra İMEK Deniz Ticaret Odası (DTO) tarafından da TOBB bünyesinde “Genç Girişimciler Kurulu”na aday gösterilerek Networking Grubu Başkan Yardımcısı olarak seçildi.


Bunları da beğenebilirsin