Denizcinin anasayfası

Ferit Ağabey’i sonsuzluğa uğurladık

YDO 1951 Güverte mezunu Kaptan Ferit Biren son yolculuğuna uğurlandı.

Geçtiğimiz gün hayata veda eden, denizcilik camiasının duayenlerinden YDO 1951 Güverte mezunu Kaptan Ferit Biren’in cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı Camii’ndeki öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Cenazede taziyeleri aile adına Ferit Biren’in eşi Koray Biren ve çocukları kabul etti.

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve DTO Meclis Başkanı Salih Çakır’ın yanısıra Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dereli, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Karabüber, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı İkinci Başkanı Tayfun Sözer, Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yücel, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği (DEFAMED) Yönetim Kurulu Başkanı Baybora Yıldırım, Türk Uzak Yol Kaptanları Derneği (TÜRKKAPDER) Genel Sekreteri Zafer Akbulut, Gemi Brokerlar Derneği Başkanı Semih Dinçer, İTÜBOA Onursal Başkanı Saim Oğuzülgen, UZMAR Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Noyan Altuğ ve Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Altuğ, İnebolu Shipyard Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Karavelioğlu, Yeditepe Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Naşit Yamanyar, Global Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Temur ve ONURSAN Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Onur, Viking Türkiye Servis Müdürü Olcay Çifteler de cenazede hazır bulundu.

Delmar Safety

Denizcilik Dergisi olarak Ferit Biren’e tekrar Allah’dan rahmet, ailesine ve camiamıza baş sağlığı diliyoruz.

Dönem birincisiydi

Son olarak İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı (DEFAV) Yönetim Kurulu Başkanı Müh. İlker Meşe ve Denizcilik Dergisi’ni evinde ağırlayan Kaptan Biren, denizde ve karada geçen uzun meslek yıllarını büyük heyecanla anlatmıştı.

DTO’nun kurucularındandı

Babası Dr. Adnan Biren’in askeri doktor olarak görev yaptığı Diyarbakır’da 1930 yılında dünyaya gelen Ferit Biren, babasının daha sonra görev yaptığı Türk Deniz Kuvvetleri bağlısı Hamidiye Kruvazörü ve Yavuz Zırhlısı’nda uzun süre vakit geçirmesiyle denizcilikle tanıştı.

Kabataş Lisesi’nde eğitimine devam eden ve Fransızca kısmından 1947 yılında mezun olan Ferit Biren, Yüksek Denizcilik Okulu’nu kazanarak 1951 yılında birincilikle bitirdi.

Aynı zamanda İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın (DTO) kurucuları arasında da yer alan Biren, Türk Uzak Yol Gemi Kaptanları Derneği’nin de üç dönem yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendi.

Biren’in kurduğu Yedi Deniz denizcilik şirketininin yönetim kurulu başkanlığı görevini ise halen oğullarından Emre Biren yürütüyor.

surmn


Bunları da beğenebilirsin