Denizcinin anasayfası

Ferit Biren’i kaybettik

YDO 1951 Güverte mezunu Kaptan Ferit Biren hayatını kaybetti.

Biren’in cenazesi 12 Aralık 2019 Perşembe günü, Zincirlikuyu Mezarlığı Camii’ndeki öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Denizcilik Dergisi olarak Ferit Biren’e Allah’dan rahmet, ailesine ve camiamıza baş sağlığı diliyoruz.

Dönem birincisiydi

Son olarak İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı (DEFAV) Yönetim Kurulu Başkanı Müh. İlker Meşe ve Denizcilik Dergisi’ni evinde ağırlayan Kaptan Biren, denizde ve karada geçen uzun meslek yıllarını büyük heyecanla anlatmıştı.

DTO’nun kurucularındandı

Babası Dr. Adnan Biren’in askeri doktor olarak görev yaptığı Diyarbakır’da 1930 yılında dünyaya gelen Ferit Biren, babasının daha sonra görev yaptığı Türk Deniz Kuvvetleri bağlısı Hamidiye Kruvazörü ve Yavuz Zırhlısı’nda uzun süre vakit geçirmesiyle denizcilikle tanıştı.

Kabataş Lisesi’nde eğitimine devam eden ve Fransızca kısmından 1947 yılında mezun olan Ferit Biren, Yüksek Denizcilik Okulu’nu kazanarak 1951 yılında birincilikle bitirdi.

Aynı zamanda İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın (DTO) kurucuları arasında da yer alan Biren, Türk Uzak Yol Gemi Kaptanları Derneği’nin de üç dönem yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendi.

Biren’in kurduğu Yedi Deniz denizcilik şirketininin yönetim kurulu başkanlığı görevini ise halen oğullarından Emre Biren yürütüyor.


Bunları da beğenebilirsin