Denizcinin anasayfası

Genç YDO’luların gurur günü

İTÜ Denizcilik Fakültesi'nden (YDO) ilk üçte mezun olan denizciler arasında iki kız öğrencinin bulunması dikkat çekti.

İTÜ Denizcilik Fakültesi mezuniyet töreni, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda Tuzla Yerleşkesi’nde yapıldı. Davetlileri karşılayan okulun simgelerinden boru-trampet takımı büyük alkış topladı.

Derece alanlardan ikisinin kız öğrenci olması herkesi gururlandırdı. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü öğrencisi Ümran Özden, hem okul hem de bölümünün birincisi oldu. Okul ikincisi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi Mert Eren Kaya, okul üçüncüsü ise İlayda Demirci oldu.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakan Yardımcısı Müh. Durmuş Ünüvar, İTÜ Rektörü Prof. Dr: İsmail Koyuncu ve İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Aslan tarafından deniz şehitleri anısına denize çelenk bırakılmasının ardından mezuniyet törenine geçildi.

Delmar Safety

Törende Ulaştırma ve Alt Yapı Bakan Yardımcısı Müh. Durmuş Ünüvar, Trabzon Milletvekili Vehbi Koç, Büyükelçi Kapt. Hayri Suat Aka, Tuzla Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Tuzla Belediye Başkanı Eren Ali Bingöl, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Mustafa Bankaoğlu, İTÜ Rektörü Prof. Dr: İsmail Koyuncu, İTÜ KKTC Rektörü Prof. Dr. Murat Sarı, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Nafiz Arıca, İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Aslan, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK DTO eski Meclis Başkanı Kapt. Salih Zeki Çakır, TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası (GEMİMO) Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Yaşar Canca, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı (DEFAV) Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Koray Karagöz, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Ufuk Teker, Türk Uzak Yol Gemi Kaptanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Zafer Akbulut, Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği (TÜRKKAPDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kapt. Sedat Oğuz ve Kıyı Emniyeti Kaptan ve Baş Mühendisleri Derneği’nin Kapt. Arslan Dede ve Deniz Trafik Operatörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Ahmet Deniz’in de yer aldığı STK temsilcileri ve veliler hazır bulundu.

Törende ilk olarak İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Aslan konuştu.

Özcan şunları söyledi :

Puanımız sürekli yükseliyor

“İTÜ Denizcilik Fakültesi’ni, her alanda yukarılara taşımak için büyük gayretler sarf ediyoruz. Rektörlüğümüz ve Denizcilik Camiamızın destekleri ile, fakültemizin, önümüzdeki yüzyılda da Türkiye’nin denizcilik alanındaki güç kaynağı olması için kısa sürede hem akademik anlamda, hem de altyapımızın gelişmesi anlamında önemli adımlar attık. Fakültemizi denizcilikte dönüşümün merkezi haline getirdik.

– Fakültemiz, geçtiğimiz yıl, öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı ile üniversite ortalamasının üzerine çıkarak üniversitenin önde gelen fakültelerinden biri olmuştur.

– Fakültemiz taban puanları her yıl yükselmeye devam ediyor, daha yüksek noktalara gelecek.

– Fakültede çok değerli uluslararası projeler ve akademik etkinlikler yapılıyor. Mayıs ayı içinde GEMİMO ile birlikte fakültemizde ‘Uluslararası Denizcilik Kongresi’ni gerçekleştirdik. Eylül ayında ise, Piri Reis Üniversitesi ile birlikte son derece prestijli bir konferans olan ‘International Maritime Lecturers Association (IMLA)’ konferansını düzenleyeceğiz.

– 1985 mezunumuz Kaptan Tayfun Günerhan’ın katkıları ile ‘Tayfun Günerhan’ öğrenci sosyal binası tamamlandı. Son derece modern olan bu tesisi yeni eğitim döneminde öğrencilerimiz kullanmaya başlayacak.

– Geçen yıl ki mezuniyet töreninde kıymetli bağışçılarımız ile B Blok derslik binası için bağış protokolü imzalamıştı. Modern dersliklerin yer alacağı ‘B Blok Derslik binası’ hızla yükseliyor. En kısa zamanda tamamlanıp hizmete açılmış olacak.

– Köprüüstü, Makine, GMDSS ve Tanker simülatörlerimiz İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından yenilendi ve hizmete açıldı.

– Modern bir denizcilik müzesini fakültemize kazandırmak üzere Tuzla Belediyemiz ile çalışmalara devam ediyoruz.

İTÜ Denizcilik Fakültesi ortak değerimizdir

İTÜ Denizcilik Fakültesi, Türk denizciliğinin ortak değeridir. Sizlerin desteğiyle daha değerli olmaya devam edecek. Buradan yetişen gençler, Türk denizciliğine değer katacak. Siz fakülteye değer katmaya devam edin ki, değerli genç mezunlarınız ile Türk denizciliği daha değerli olsun.

Onlar artık bizim de çocuklarımız

Değerli velilerimiz,

Bin bir zorluklarla evlatlarınız bu günlere geldi. Ne emekler, ne çileler çektiniz. Çocuklarınız buraya gelirken sizin ailenizin bir parçasıydılar, şimdi uluslararası geçerli bir meslek sahibi olarak, hem sizin hem de büyük denizcilik ailesinin en kıymetli parçası oldular. Şimdi gurur duyma zamanınız, böyle kıymetli evlatlar yetiştirdiğiniz için sizleri tebrik ederim.
Sevgili 2024 dönemi mezunlarımız,
Artık mezun oluyorsunuz. Dünya denizlerine açılma ve Türk denizciliğine değer katma gününüz geldi. Atatürk’ün çizdiği rotada ilerleme zamanıdır. Üniformalarınız kadar bembeyaz yarınlarınız olsun. Pruvanız neta olsun, Allah Selamet versin….

İTÜ Denizcilik Fakültesi okul birincisi Ümran Özden :

Türk denizcileri olarak hazırız

“Saygıdeğer hocalarım, değerli ailelerimiz, sevgili mezun arkadaşlarım, kardeşlerim ve kıymetli konuklar. Bugün İTÜ Denizcilik Fakültesinin dönem birincisi olarak burada karşınızda durmanın gururunu ve onurunu yaşıyorum. Kabotaj Bayramı’nda ülkemizin denizcilik mirasını ve denizlerimizdeki egemenliğimizi kutladığımız bu özel günde sizlere hitap etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Öncelikle kıymetli hocalarımıza ve değerli dekan hocamıza en derin teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Sizlerin özverisi, bilgeliği ve rehberliği akademik yolculuğumuz boyunca bizlere yol gösterici oldu. Sadece bilgi vermekle kalmadınız, aynı zamanda dürüstlük, azim ve mükemmelliyet değerlerini bizlere aşıladınız”

İnancınız motivasyon kaynağımız oldu

“Ailelerimize ve arkadaşlarımıza da teşekkür etmek istiyorum. Sarsılmaz desteğiniz ve teşvikiniz bizim dayanağımız oldu. Bizlere olan inancınız, zor zamanlarda bile ileriye gitmemizi sağlayan motivasyon kaynağımızdı. Başarılığımızı sizlerin sevgi ve fedakarlıklarına borçluyuz. Bugün burada emek veren ve günlerdir çalışmalarını sürdüren kardeşlerime de içten teşekkür ediyorum. Sevgili mevzun arkadaşlarım, bugün yılların emeklerinin, uykusuz gecelerin, sayısız saatlik çalışma ve eğitimlerin doruk noktasıdır. Zorlu derslerden, yoğun uygulamalar ve eğitimlerden geçerek profesyonel yolculuklarımızda güvenle ve yetkinlikle ilerlemeye hazır hale geldik”

Başarıları geleceğe taşıyacağız

“Bizler Türk denizcileri olarak sadece ülkemizin denizlerinde değil, dünya denizlerinde de Türk bayrağını gururla dalgalandırıyoruz. Ülkemizi uluslararası sularda en iyi şekilde temsil ediyor, Türk denizciliğinin gücünü ve yetkinliğini tüm dünyaya gösteriyoruz. Türk denizciliğinin tarihsel başarılarını ve uluslararası düzeydeki önemini yaşatmak ve geleceği taşımak bizlerin en büyük görevidir. İTÜ Denizcilik Fakültesi mezunları olarak bu dinamik alanda liderlik yapmaya ve yenilikler getirmeye hazırız. Zorluklarla mücadele edeceğiz”

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu :

Ülkemizin yarınlarının teminatı

“Sevgili öğrenciler, geleceğin kaptanları, armatörleri, gemi işletmecileri ve akademisyenleri, sizlere sosyal bir kampüs ortamı ve nitelikli bir akademik eğitim ile hayallerinizi gerçekleştirme yolculuğunda sizlere destek olmaya daima öncelik verdik. Zira sizlerin ülkemizin yarınlarının teminatı olduğuna inanıyoruz”

İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği (DEFAMED) Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Teker :

Hamit Naci’nin ruhu huzur buldu

“Burada gördüğünüz gençler 4 yıl önce Denizcilik eğitimi almak üzere  İTÜ Denizcilik Fakültesi’ne geldiler. Ben de bundan tam 36 yıl önce bu kampüse ilk defa gelmiştim. Bugün siz veliler haricinde etrafınızda birçok mezunumuz da bulunmaktadır. Bizim için Mezuniyet törenleri kutsal ve önemlidir. Buradan genç pırıl pırıl denizcileri kardeşlerimizi denize mesleklerini icra etmeleri için uğurlamak bizler için  çok önemli bir ritüeldir.   Bembeyaz üniformaları içerinde, boru trampet eşliğinde öğrencilerin kendi hazırladıkları mezuniyet töreni bizler için çok anlamlıdır. Sizler için de unutulmaz günlerinizden biri olacağına eminim”

En iyileri mezun ediyoruz

“İTÜ Denizcilik Fakültesi, eski ismi ile Yüksek Denizcilik Okulu, bilinen kısaltması ile YDO mezunlarını biz Cumhuriyet tarihi hatta daha öncesi olan 1913 yılından beri mezun veriyoruz. Mezunlarımız Türkiye Cumhuriyetinin Denizcilik tarihinde her zaman en iyiler oldular, öncü oldular. Bu kadar ön saflarda olan fikri hür, Atatürkçü ve ilerici bir camianın ülkemizde yaşanan demokratik duraklamalardan etkilenmemesi düşünülemezdi”

Köklerimizi oynatmaya çalıştılar

“Maalesef özellikle 12 Eylül 1980 yılında yaşanan askeri darbeyi takip eden dönemde okulumuzun kökleri yerlerinden oynatılmıştır. Kurucusu olan Hami Naci ve kuruluş tarihi olan 1909 yılı yerine tamamen zorlama bir tarih ayarlaması yapılarak kuruluş tarihi önceki bir tarihe ve dönemin askeri yönetimi ile ilişkilendirilmek istenmiştir. Ama bu tarihi zorlama ve  gerçekler ile örtüşmemekteydi. Yıllar 2024 olsa dahi bu içimize hiç sinmediği için tüm tarihi gerçek ve gerekçeleri sıralayarak İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanlığına resmi başvurumuzu yaparak web sitesi, flama ve brövelerde kuruluş tarihimizin 1909 ve kurucumuzun ise Hamit Naci olduğunun not edilmesini talep ettik. Bu talep geçtiğimiz Balık gününde vakfımızın o dönem Başkanı olan Müh. İlker Meşe abimiz tarafından da dile getirilmişti. Ne mutlu ki camiamızın fikir ve gönül birliğinde olduğu bu gerçek İTÜ dekanlığımız ve rektörlüğümüz tarafından kabul edildi huzurlarınızda kendilerine sonsuz teşekkürlerimi iletmek isterim. Tarihi bir hata bu vesile ile çözüldü. Camiamızın kökleri yerini buldu. Hamit Naci’nin ruhu huzur buldu”

Atatürk’ün emanetini bizden uzaklaştırdılar

“Aynı dönemde yani askeri cunta yönetiminde yine ülkemizde ilk defa bir eğitim kurumu yerinden yurdundan uzaklaştırılmıştır. Bu maalesef Yüksek Denizcilik Okulu’dur. Halbuki Taşmektep bize 1928 yılında Ulu önder Atatürk tarafından  yükek anlamda denizcilik yapılması maksadıyla tahsis edilmişti. Boğaz’ın yüzük taşı olan bu kampüsten camiamız uzaklaştırıldı. YDO yerinden yurdundan kopartılmış, Türkiye Cumhutiyet tarihinde ilk ve tek olan bir zulüm yaşanmış ve Yüksek Denizcilik Okulu Taş mektepten, Ortaköy’den Boğaz’ın yüzük taşı olan mabedinden bir emir ile uzaklaştırılmıştır. Bu konu yine camiamızın yüreğinde bir sızı olarak durmaktadır”

Camialar haklarını alırlar

“Fakat hiçbir şey karşılıksız kalmaz. Camialar haklarını bir yolla ve bir şekille alırlar ve ilahi adalet mutlaka tecelli eder. Biz öncelikle Cumhuriyet’in, Türk denizciliğinin ve camiamızın her daim bekçisi olacağız.

Genç zabitler!

Sizler işte böyle bir camianın mensupları olarak mezun oldunuz. Aramıza, camiamıza hoş geldiniz. Türk Bayrağını dünya denizlerinde gezdirirken rotanız Atatürk İlke ve inkılaplarından, memleket menfaatlerinden sapmasın. Pruvanız neta olsun. Allah hepinize selamet versin”

TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası (GEMİMO) Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Yaşar Canca :

“STK’lar yeni evinizdir”

“Odamız kurulduğu tarihten beri gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında gemi makineleri işletme mühendisliği ve deniz işletme ulaştırma mühendisliği eğitimi yaparak mezun olup diploma almış tüm mühendislerin mesleklerini mühendis olarak yapabilmeleri için yasal olarak yetkili olup, mesleki çalışmalarda bulunan tüm mühendisleri temsil etmektedir. Sevgili öğrenciler ve artık meslektaşlarım olan yeni mezunlar, artık mezunsunuz. Eğitim kurumları ile bağlarınız koptu. Şimdi meslek odaları sizin çatınızdır. Mesleğinizi daha iyi yapmanız ve haklarınızı korumanın en doğru yeri, meslektaşlarınızla birlikte olduğunuz sivil toplum örgütleridir. STK’lar sizin yeni eviniz olup, sahipleri de üyeleridir. Benim gibi yöneticiler geçicidir. Meslektaşlarınızla aynı gemide olduğunuzu unutmayın ve kendinizi sürekli geliştirin”

“Sizlerden yüksek düzeyde etik değerler beklenecektir”

“Aslında eğitiminize yeni başlıyorsunuz. Çünkü şimdiye kadar size hazırlanmış bilgiler veriliyordu ve siz de bu bilgileri içselleştirmenizle ilgili değerlendiriliyordunuz. Oysa artık sizden bilgilerinizi kullanmanız istenecek ve beklenecek. Unutmayın denizcilik eksik ve yarım bilgi ile yapılacak bir meslek değildir. Bilgilerinizi bütünlük ve sistemi kapsayacak şekilde tamamlamalısınız. izinde olduğunuz zamanları kendinizi değerlendirme ve geliştirme zamanı olarak görmeli ve değerlendirmelisiniz. Eğer öyle görmezseniz bir süre sonra alışılmış çaresizliğe düşer, işin kolayına kaçma ve suçlama kültürünü çıkış olarak görenlerden olmaya başlarsınız. 21. yy’a kadar fırsatlar asrıydı. Artık bu asır stratejik ve etik değerler asrıdır. Büyük sözleşmelerde şirketlerden etik kodlar istenmektedir. Etik kodu olmayan şirketlerle anlaşma yapılmamaktadır. Sizlerden de yüksek düzeyde etik değerler beklenecektir”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Müh. Durmuş Ünüvar

Denizciliğin önceliği disiplindir

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk denizciliği, “toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını halkın kudret yeteneğinin hududu çizer” sözleriyle tanımlar. Denizcilik en kısa sürede en doğru karar verebilme yeteneği ister. Denizciliğin yaşam biçim önceliği disiplindir. Disiplin ise alışkanlıklardan vazgeçebilme kararlılığı getirir. Bir süre sonra bunun bir yaşam biçimi haline geleceğini göreceksiniz”

Sponsorlara plaketler verildi

İTÜ Denizcilik Fakültesi 2024 Mezuniyet Töreni’ne katkıda bulunan sponsorlara teşekkür plaketleri verildi.

Plaketleri Arkas Denizcilik adına Grup Başkan Yardımcısı Kapt. Ali İbrahim Kontaytekin, Beşiktaş Denizcilik adına İnsan Kaynakları Müdürü Kapt. Mustafa Altın, DFDS adına Personel Müdürü Kapt. Uğur Demir, Genel Denizcilik adına Personel Müdürü Ayşe Karakoyun, Onn Shipping adına Yönetici Direktör Kapt. Mehmet Önen, YMN Tanker adına Teknik Enspöktör Sevket Kaan Kırkağaçlı, Zenith Gemi İşletmeciliği adına Teknik Direktör Baş. Müh. Okan Kutlu aldılar.

Kadın denizciler dereceye doyamadı

İTÜ Denizcilik Fakültesi mezuniyetinde derece alan üç öğrenci arasında iki kız öğrenci olması herkesi gururlandırdı. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ümran Özden, hem okul hem de bölümünün birincisi olurken, okul ikincisi  Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi Mert Eren Kaya, üçüncü ise İlayda Demirci oldu.

Öğrencilere diplomalarını, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcı Durmuş Ünüvar, İTÜ Rektörü İsmail Koyuncu, Trabzon Milletvekili Vehbi Koç, Tuzla Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Tuzla Belediye Başkanı Av. Eren Ali Bingöl ve İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Aslan verdi.

Devir teslim töreni göz doldurdu

Genç denizciler yemin töreni yaptıktan hemen sonra bayrak ve flama devir teslim töreni gerçekleştirildi.. Öğrenciler Türk bayrağını öperek, mesleklerine bağlı kalacaklarına, bayrak ve flamayı bir sonraki kişiye teslim etmeden son nefeslerini vermeyeceklerine dair ant içtiler.

Diploma törenini ardından yeni denizciler, dereceye giren arkadaşlarını denize attılar.


Bunları da beğenebilirsin