Denizcinin anasayfası

ITU Bees R&D’den Kapt. Çakır’a ziyaret

ITU Bees R&D Takımı lideri Müh. Ömer Kara ve danışmanı Dr. Yunus Emre Şenol, İMEAK DTO Meclis Başkanı Kapt. Salih Zeki Çakır'ı ziyaret etti.

ITU Bees R&D Takım Danışmanı Dr. Yunus Emre Şenol’un da eşlik ettiği ziyaretin ana konusunu gemilerde enerji verimliliği oluşturdu.

Takımlarının atıl ısıdan elektrik enerjisi üretim kabiliyetinin gemilere aktarılması ve gemilerin karbon ayak izinin azaltılması üzerine fikirlerini Kapt. Salih Zeki Çakır ile paylaştıklarını belirten Müh. Ömer Kara, “Ayrıca IMO enerji verimliliği indeksi uyum stratejileri konularında alternatif yöntemler ve yeni projeler konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Sektörün sera gazları salınımı ile ilgili mevcut durumu ve aksiyon planı konularında Sayın Çakır’ın bilgilerinden faydalanma fırsatı yakaladık. Gemilerde enerji verimliliği konusunda yeni projelerle sektöre katkıda bulunmayı hedeflediğimizi vurguladık” dedi.

Deniz kirliliği ile mücadele

Delmar Safety

Deniz kirliliği ile mücadele konusunda yeni bir ürünün müjdesini veren Kara, ürünün geliştirilmesi ve sektörün hizmetine sunulması ile ilgili fikirlerini de Kapt. Salih Zeki Çakır ile paylaştıklarını dile getirerek, “Ayrıca gemi simülatörleri, simülatör eğitimlerinin önemi ve değişen simülatör teknolojilerine entegrasyon konularını görüştük” diye konuştu.

ITU BEES R&D TAKIMI

İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan ilk proje tabanlı AR-GE takımı olan ITU BEES R&D’nin  danışmanlığını Öğr. Gör. Dr. Yunus Emre Şenol, kaptanlığını ise Müh. Ömer Kara yürütüyor. Farklı üniversitelerden mezun ve öğrencilerin yer aldığı genç araştırmacılardan oluşan takımın öncelikli vizyonu denizciliğin her alanında altyapısı son teknolojiye dayanan sürdürülebilir projeler üreterek, ülkemizi ve Türk denizcilik sektörünü tüm dünyaya tanıtmak.

Takım halen dengesiz basıncın elektrik enerjisine dönüştürmesini içeren Pressure Gain, kapalı alanların güneş ışığından yararlanarak fiberoptik teknoloji ile aydınlatılmasını kapsayan Fullinlight ve yüksek ses frekansını sönümleme konulu Fighter Sound Projesi’ni geliştiriyor. Kara, projeleriyle ilgili bilgi almak isteyenlerin kendilerine  karaomer.itu@gmail.com ve itubeesrdteam@gmail.com e-posta adreslerinden veya +90 535 061 45 02 numaralı telefondan ulaşabileceklerini söyledi.


Bunları da beğenebilirsin