Denizcinin anasayfası

İTÜ DEFAMED : “Cumhuriyet’in bekçileriyiz”

İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Balosu Türk denizcilerini bir araya getirdi.

İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği (DEFAMED) tarafından geleneksel olarak düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Balosu, Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Geceye İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği yönetimi tam kadro hazır bulunurken, İTÜ Denizcilik Fakültesi öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve mezunlar da yoğun katılım gösterdi.

Ortak paydamız Cumhuriyet

Balonun açılış konuşmasını yapan İTÜ DEFAMED Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Ufuk Teker, “Bu akşam bizi bir araya getiren iki çok önemli sebep var. Bunlardan birincisi tüm Türkiye’nin ortak paydası olan cumhuriyetimiz. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, tüm şehitlerimiz ve gazilerimize şükranlarımızı sunarak önlerinde saygıyla eğiliyoruz. Bizi bir araya getiren ikinci husus da denizcilik fakültesi mezunu olmamız, denize gönül vermemiz, deniz aşığı olmamız” dedi.

Yüksek Denizcilik Okulu’nun 1884 yılından beri denizci yetiştirerek Türk denizciliğinin omurgası olduğunu belirten Teker, “Bakanlar, müsteşarlar, öğretim üyeleri, liman başkanları, gemi işletmecileri, brokerler, sigortacılar, surveyörler, klas kuruluşları için eleman yetiştirerek Türk denizciliği için büyük hizmetler vermiştir. Bu akşam Cumhuriyet balosunda denizciler Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalması için çalışan bizler, bekçiler olarak bir araya geldik” diye konuştu.

Kapt. Ufuk Teker

Kayıplarımızı anıyoruz

Denizde çok tehlikeli ortamlarda çalışıldığını dile getiren Teker şunları söyledi : “İki mezun kardeşimizi çok yakın zamanda maalesef ebediyete yolcu ettik. Kapt. Ahmet Akdeniz İspanya’da görevi başındayken, Kapt. Oğuz Güzey yine Çin’de görevi başındayken kalp krizi geçirerek vefat etti. DEFAMED olarak özellikle Oğuz Güzey’in naaşının Türkiye’ye getirilmesi için en üst düzeyde gayretler gösterdiğimizi sizinle paylaşmak istiyorum. Kapt. Namık Asena’dan Kapt. Baybora Yıldırım’a kadar olan süreçte DEFAMED vücut buldu. Biz yeni yönetim kurulu olarak bir ay önce görevi devraldık. Öncelikle dekanlığımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde, okulumuz bünyesinde DEFAMED mentörlük ve etüt merkezini açmak üzere mutabakat sağlamış durumdayız. Artık DEFAMED İTÜ Denizcilik Fakültesi Tuzla Yerleşkesi’nde vücut bulacaktır. Çok kıymetli mezunumuz Kapt. Levent Şen kardeşimizin hazırlamış olduğu dijital staj gemisi projesini tüm öğrencilerimize sunmak üzere mutabakat sağladık. Ben de mezunlarımız adına kendisine bizzat teşekkür etmek istiyorum”

Burs programı başlatıyoruz

“Yine mezunlarımızdan Müh. Yılmaz Onur Ağabey’in girişimleri sayesinde İTÜ DEFAMED üyelerinin İstanbul Yelken Kulübü’nde ücretsiz olarak misafir üye kapsamında ağırlanmasıyla ilgili bir imtiyaz elde etmiş bulunmaktayız. Bundan sonra toplantılarınızı orada gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak ihtiyaç sahibi öğrencilerimize imkanlarımız nispetinde bir burs programı uygulamayı planlıyoruz. Mevzuatımızı hazırlıyoruz. Öğrencilerimize barınma ve eğitimle ilgili bir burs programını yakın zamanda ilan edeceğiz”

Önceki başkana plaket

İTÜ DEFAMED Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Ufuk Teker, derneğin bir önceki başkanı Kapt. Baybora Yıldırım’a hizmetleri için teşekkür ederek bir plaket verdi. Yıldırım, derneklerde önemli olanın kurumsal devamlılık olduğunu belirterek teşekkür etti.

Birinci Kapt. Gürhan Aktürk oldu

Öte yandan DEFAMED tarafından başlatılan fotoğraf yarışmasının sonuçları da Cumhuriyet Balosu sırasında açıkladı. Kapt. Gürhan Aktürk’ün gemiye kılavuz kaptanın çıkış anını fotoğrafları eseri birinci seçildi. Baloda ayrıca sponsor olan firmalara plaketleri de takdim edildi.

Balodan fotoğraflar

 

 

 

 


Bunları da beğenebilirsin