Denizcinin anasayfası

İTÜ Denizcilik, ‘SAFEMODE’ ile Horizon 2020’de

İTÜ Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü'nün tasarladığı SAFEMODE projesi AB Horizon 2020'ye kabul edildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi (YDO) Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü’nün tasarladığı “Strengthening synergies between Aviation and Maritime in the area of Human Factors towards achieving more efficient and resilient MODES of transportation” (SAFEMODE) başlıklı proje, AB Horizon 2020 kapsamında kabul edildi.

İTÜ Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Arslan tarafından yürütülecek projenin, 36 ay sürmesi planlanıyor. Denizcilik ve Havacılık sektörlerinin ortaklaşa çalışacağı proje, 34 partneri bir araya getirirken yenilikçi özellikleriyle öne çıkıyor.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özcan Arslan, projeyi şu sözlerle anlattı :

Delmar Safety

“İnsan faktörü denizcilik ve havacılık sektöründe yaşanan kazaların en önemli kök sebeplerindendir. Otomasyonun artması, uzaktan yönetilen gemiler ve uçaklar, insan-makine etkileşimi tüm ulaştırma sektöründe yeni ve henüz tam oturmayan muhtemel riskleri de beraberinde getiriyor. Bu sebeple insan faktörünün emniyetteki etkileri gelecekte daha da belirginleşecek. Karşılaşılan zorluklar deniz ve hava taşımacılığı için ortaktır ve bu sebeple iki sektör disiplinler arası bir yaklaşımla iş birliği yaparak SAFEMODE projesinde insan faktörünün yönetimini ve risk modellemesini yapacak. Bu proje aynı zamanda, denizcilik ve havacılık sektöründe emniyet çalışmalarının uygulanmasına katkı sağlayacak”


Bunları da beğenebilirsin