Denizcinin anasayfası

İTÜ kanalında denizciliği anlattılar

Av. Kapt. Çağlar Coşkunsu, Kapt. Seda Turhan ve Kapt. Ali Burçin Eke İTÜ Mezun Söyleşileri'ne katıldılar.

İTÜ YouTube Kanalı‘nda yayınlanan İTÜ Mezun Söyleşileri’nin “İTÜ ile Başarıya Yelken Açmak” adlı bölümüne denizciler konuk oldu. Türk denizcilik eğitiminin amiral gemisi Yüksek Denizcilik Okulu (YDO) tarihi ve kültürü üzerine yükselen İTÜ Denizcilik Fakültesi mezunları, okulda eğitimin ve sosyalleşme olanaklarının hem kendi hayatlarına hem de Türk denizciliğine kattıklarını anlattılar.

*Yayını izlemek için tıklayın

Çavus & Coşkunsu Avukatlık Bürosu kurucularından, İTÜ Denizcilik Fakültesi Güverte 1996 mezunu Av. Kapt. Çağlar Coşkunsu’nun yönettiği yayına Domer Trade ve Domer Marine Kurucu Ortağı, Güverte 2005 mezunu Kapt. Seda Turhan ve Ata Yachting CEO’su Güverte 2000 mezunu Kapt. Ali Burçin Eke katıldı.

Denizciliğin gelişmesi için önemli

Aynı zamanda İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği i(DEFAMED) Genel Sekreteri olan Av. Kapt. Çağlar Coşkunsu, bir ülkenin denizciliğinin gelişmesinin bu yöndeki eğitiminin kalitesi ile doğru orantılı olduğunu söyledi. Coşkunsu bu amaçla, İTÜ DEFAMED olarak İTÜ Derizcilik Fakültesi Tuzla Yerleşkesi’nde Mentorluk ve Etüt Merkezi kurarak mezun ağabey ve ablalarla kardeşlerini bir araya getirdiklerine dikkat çekti.

Mutlaka STK’lara katılın

Halen ABD’de yaşan ve bu ülkede Makine 2004 mezunu Müh. Derya Yenice Oflu ile berabre Domer Trade ve Domer Marine firmalarını kuran Güverte 2005 mezunu Kapt. Seda Turhan ise okula giren ilk kadın denizcilerden birisi olduğunu belirterek, sektördeki kadın denizcilerin sayısının artmasıyla öğrencilerin mutlaka STK faaliyetleri içerisinde bulunması gerektiğini söyledi.

Cesur davranın

Ata Yachting CEO’su Kaptan Ali Burçin Eke ise uzun yıllar kaptanlık yaptıktan sonra girişimci tarafa geçtiğini söyledi. Girişimci olmak isteyenlere öncelikle cesur davranmalarını gerektiğini öneren Eke, “bizim mesleğimiz o kadar güzel bir meslek ki… Hem dünyayı geziyorsunuz hem para kazanıyorsunuz. Bunu sağlayan çok az meslek var” dedi.


Bunları da beğenebilirsin