Denizcinin anasayfası

Kapt. Celasin : “kırmızıya kırmızı, yeşile yeşil gösterin”

YDO 1967 Güverte mezunu Kapt. Ünal Celasin, İTÜ DENARK tarafından düzenlenen "Tecrübe Konuşuyor" etkinliğine katıldı.

Yüksek Denizcilik Okulu (YDO) 1967 Güverte mezunu Kapt. Ünal Celasin, İTÜ Denizcilik Araştırmaları Kulübü (DENARK) tarafından İTÜ Denizcilik Fakültesi Müh. Suay Umut Konferans Salonu’nda düzenlenen “Tecrübe Konuşuyor” etkinliğine konuk oldu. Celasin, “Gerçek denizci olmanın yolu kitap okumaktan geçer” dedi.

“Rossa rossa, verde verde, la nave non si perde” 

Kaleme aldığı “Viya Böyle” ve “Viya Böyle 2” adlı kitaplarıyla denizlerde geçen 50 yılın meydana getirdiği tecrübelerini gelecek kuşaklara aktaran Kapt. Ünal Celasin, “Viya Böyle 3 ancak sizler sayesinde çıkar” dedi. Gemide en önemsediği konulardan birinin devir teslim tutanakları olduğunu belirten Celasin, bazı tutanakların 100 sayfayı geçtiğini söyledi. Celasin, bir gemide gördüğü “Rossa rossa, verde verde, la nave non si perde” (Kırmızıya kırmızı, yeşile yeşil gösterirsen gemini kaybetmezsin) sözünün denizde her şeyin tam olarak yolunda gitmesini özetlediğini söyledi.

Delmar Safety

Bildiğin işi yapmak

Gemilerde çok az kitap okunduğundan ve ülkemizde de okumaya karşı bir üşengeçlik olduğundan yakınan Celasin, gerçek bir denizci olmanın yolununu kitap okumaktan geçtiğini ifade etti. Anlamlı bir hayatın sırrının öncelikle eş seçiminden geçtiğini belirten Celasin, “Doğru eş seçimi hayattan maksimum keyif almanızın ve mutlu olmanızın anahtarıdır. Bu yüzden eş seçimi çok önemlidir” diye konuştu. Celasin, uzun yıllar gemide çalışmasındaki temel motive kaynağının bildiği işi yapmaktan keyif alması olduğunu söyledi.


Bunları da beğenebilirsin