Denizcinin anasayfası

Naci Yamanyar’a hüzünlü anma

YDO ikinci sınıfta iken hayatını kaybeden Naci Yamanyar'ın kardeşi, YDO 1979 mezunu Naşit Yamanyar, ağabeyinin sınıf arkadaşlarını ağırladı.

Çelik Çelikyaman
celik@DenizcilikDergisi.com

Yeditepe Şirketler Grubu’nun kurucusu, Yüksek Denizcilik Okulu (YDO) 1979 Makine mezunu Naşit Yamanyar’ın, YDO ikinci sınıfta iken hayatını kaybeden ağabeyi Naci Yamanyar’ın sınıf arkadaşlarına önceki akşam verdiği davet hem denizcilik hem de YDO ruhunun ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gösterdi. Yamanyar’ın sınıf arkadaşları bol bol anılarını anlatırken, davette zaman zaman hüzünlü anlar yaşandı.

1970 yılında YDO Güverte Bölümünü kazanan Naci Yamanyar, aynı zamanda okulun güreş takımında yer alıyordu. Yamanyar ikinci sınıfta okurken takım seçmelerine katılmaya hazırlanırken kilo fazlasını atmak için Ortaköy Hamamı’na gitti ve orada fenalaştı.

Okul doktoru, Haydarpaşa Numune Hastanesi derken Yamanyar, bir dizi kalp ameliyatı geçirdi fakat doktor hatası sonucu 20 Mayıs 1972 yılında, daha 19 yaşında iken, hayata gözlerini yumdu.

Arkadaşları tarafından çok sevilen Yamanyar’ın cenazesi de hala hatırlanacak kadar anlamlı oldu.

“Ağabeyimin mirasını bana emanet ettiler”

Gerisini kardeşi Naşit Yamanyar’dan dinleyelim :

“Ağabeyim vefat ettiğinde Malatya’da ortaokul son sınıfta okuyordum. Sınıf arkadaşları cenazeyi evimize kadar getirdiler. İlk defa denizci bandosu ile cenaze töreni yapıldı. Ağabeyimin şapkasını ve brövesini bana verdiler ve ‘Abinin yarım bırakmak zorunda kaldığı denizcilik sevdasını sen devam ettireceksin’ dediler. Benim için hedef belli olmuştu. Yüksek Denizcilik Okulu’na girmek artık tek amacımdı. 1975 yılında okula girdim ve 1979 yılında makine bölümünden mezun oldum”

“Ağabeyimin yerine beni çağırdılar”

“Ağabeyimin sınıf arkadaşları bana her zaman çok yakın ve sıcak davrandılar. Ben de onları kendime hep çok yakın hissettim. 5 yıl önce 40. mezuniyet yılı yemeklerine abimin yerine beni davet ettiler. O yemekte ben de kendilerini Yeditepe Denizcilik’te ağırlamak istediğimi söyledim. Bunu ancak önceki akşam yapabildik”

“Ürdün’den bile geldiler”

Davette İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı (DEFAV) 2. Başkanı Tayfun Sözer de (soldan dördüncü) hazır bulundu.

“Şehir dışından hatta yurtdışından, ta Ürdün’den gelen abilerim oldu. Bugün de abilerim beni WhatsApp gruplarına alarak orunlandırdılar. Özellikle bu buluşma için Ürdün’den gelen Riyad Jaradat’a, Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dereli ve organizasyonu birlikte yaptığımız Kaptan Mukadder Sevinçhan başta olmak üzere, beni yalnız bırakmayan tüm abilerime çok teşekkür etmek istiyorum”


Bunları da beğenebilirsin