Denizcinin anasayfası

Ömer Kara’dan büyük başarı

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Makine 4. Sınıf öğrencisi Ömer Kara’nın FIGHTERSOUND ve FULLINLIGHT adını taşıyan iki projesi, Gaziantep’te düzenlenen Teknofest’te finale kaldı.

Aynı zamanda İTÜ DENARK ( Denizcilik Araştırmaları Kulübü ) Ar-Ge ekibinde yer alan Ömer Kara’nın İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Yalçın Durmuşoğlu’nun danışmanlığında hazırladığı FIGHTERSOUND ve FULLINLIGHT isimli projeleri final için yarışacak.

FighterSound projesinde kulaklığın dışarıdan gelen sesin dalga frekansına zıt bir dalga frekansı üreterek iki dalga frekansı üst üste bindirme yöntemi ile dış seste bulunan ritmik sesleri kulağa gelmeden sönümlediğini belirten Ömer Kara, Fullinlight projesinin ise evde kaldığımız şu günlerde hasret kaldığımız D vitaminini temin ettiğini, elektrikten tasarruf sağladığını ve ampullerde ve floresanlarda bulunan civa gazı ve civa tozunun zararlarından koruduğunu söyledi.

Proje Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Yalçın Durmuşoğlu ile beraber İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’yu ziyaret ettiklerini ve kendisinin projelerle yakından ilgilendiğini sözlerine ekledi.


Bunları da beğenebilirsin