Denizcinin anasayfası

Ramazan Açıkgöz doktor ünvanı aldı

Denizhaber.com’un haberine göre, İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği 1986 mezunu Uzakyol Kaptanı Ramazan Açıkgöz, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalında, Prof. Dr. Celal Ateş ve Doç. Dr. Fatih Perçin danışmanlığında yürütülen Türk Balıkçı Gemilerinde İş Emniyeti ve Çalışan Sağlığı (Health, Safety & Environment on Board Turkish Fishing Vessels) konulu doktora tez çalışmasını başarı ile tamamlayarak doktor (PhD) unvanı aldı.

Balıkçılık çok tehlikeli meslek

Dr. Ramazan Açıkgöz, tez çalışmasında balıkçıların çalışma ortamının deniz, göl, ya da akarsu olması, uzun çalışma saatleri, çevresel faktörler, operasyonlar sırasında yaşanan tehlikeler ve yetersiz emniyet önlemleri nedeni ile balıkçı gemileri ve balıkçılık mesleği ciddi kaza ve meslek hastalıkları risklerini de beraberinde getirmekte olduğundan, NACE kod sistemine göre “balıkçılık mesleği” ülkemizde tehlikeli sınıfta yer almasına rağmen balıkçılığın çok tehlikeli bir meslek olduğunu tespit etti.

Delmar Safety

397 çalışanla anket

Dr. Ramazan Açıkgöz çalışmasında, Türkiye’nin önemli balıkçılık merkezi olan İstanbul Bölgesi’nde trol ve gırgır teknelerinde çalışanların sağlık ve güvenlik durumlarının ortaya konması amaçladı. Bu amaçla, Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Batı Karadeniz’in bir bölümünü içerecek şekilde, Kefken, Bağırganlı, Şile, Poyrazköy, Beykoz, Rumeli Feneri, Büyükdere, Selimpaşa ve Silivri balıkçı limanlarında araştırma yürütüldü. Çalışma ankete dayalı olarak hazırlanmış olup toplamda 41 trol ve büyük ölçekli gırgır teknesinde 397 çalışan üzerinde yürütüldü.


Bunları da beğenebilirsin