Denizcinin anasayfası

Suay Umut’u uğurladık

Türk denizciliğinin duayen isimlerinden Armatör Suay Umut son yolculuğuna uğurlandı.

Türk bayrağını dünyanın dört bir yanında dalgalandıran Armatör Suay Umut son yolculuğuna uğurlandı.

Geçen pazar hayatını kaybeden Türk denizciliğinin duayen isimlerinden Suay Umut’un cenazesi, Levent Afet Yolal Camii’nde öğle namazını mütakip kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Delmar Safety

Umut’un ailesi cenazede taziyeleri kabul ederken, İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Dekanı Prof. Dr. Oğuz Salim Söğüt, İTÜ DEFAV Yönetim Kurulu Başkanı İlker Meşe ve İTÜ DEFAMED Yönetim Kurulu Başkanı Baybora Yıldırım cenazede hazır bulundu.

Cenazeye, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ile İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır’ın yanısıra Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dereli, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Karabüber, İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) öğretim üyeleri Prof. Dr. Fahrettin Küçükşahin ve Dr. Özkan Poyraz, UZMAR Denizcilik CEO’su Noyan Altuğ, Karavelioğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve İnebolu Tersanesi CEO’su İhsan Karavelioğlu, İnebolu Tersanesi Danışmanı Tayfun Sözer, Yeditepe Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Naşid Yamanyar, Zenith Denizcilik Genel Müdürü Enver Bilgi, ATAOFFSHORE Yönetim Kurulu Başkanı Ali Burçin Eke, Global Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Temur, Kıbrıs Türk Denizcilik İşletmesi Genel Müdürü Cemalettin Şevli, ONURSAN Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Onur ve Saim Oğuzülgen de katıldı.

Sıra dışı bir armatör ve Türk denizcilik sektörünün saygın ismi Suay Umut, Yüksek Denizcilik Okulu’ndan 1959’da mezun olduktan sonra İngiltere’de kurduğu GanMount şirketiyle 35 yıl fırtına gibi esti, 40 gemiye kadar çıktı.

 

2000’de Türkiye’ye dönen ve Dünya Denizcilik’te sektöre yön vermeye devam eden Umut 2013’te aktif iş hayatına ara verdi.

İTÜ Denizcilik Fakültesi Öğrenci Yurdu’nun yapılması heyecanını da ateşleyen isim olan Umut, son olarak Denizcilik Dergisini evinde ağırlamış ve 60 yıllık serüvenini anlatmıştı.

SUAY UMUT’TAN GENÇLERE TAVSIYE

Türk denizciliğinde adeta tek başına bir okul olan Suay Umut, geleceğin denizcilerine şu nasihatları vermişti :

“Denizcilik tartışmasız en sevdiğim meslek. Hayatta herhangi bir konuda muvaffak olmak istiyorsanız sevdiğiniz bir meslek seçmeli ve onun üzerine çalışmalısınız. Kendinizi her zaman eğitmeniz lazım. Bizden mezun olan veya denizciliği seçen arkadaşların yapabilecekleri en doğru seçimi yaptıklarına inanıyorum. Çünkü dünya insanı oluyorlar. Bir de bir veya daha fazla lisan bilmek çok önemli. Ama İngilizce denizcilikteki ana lisan olduğuna göre, bu lisanı bilince ve kendinizi yeterince eğitince dünyanın her yerinde her şekilde çalışabilirsiniz. Türk olarak dış dünyada iyi bir isim kazanmak tatlı bir şeref. Ben bunu yaşadım, halen de yaşıyorum”


Bunları da beğenebilirsin