Denizcinin anasayfası

Balık çiftliğinden kapasite artırımı başvurusu

Sığacık Körfezi'nde yıllık 950 ton kapasiteli balık çiftliğinin tesis alanının yüzde büyütülmesi için ÇED başvurusu yapıldı.

Özsu Balık Üretim Şirketi İzmir’in Urla Demircili Köyü Sığacık Körfezi’nde faaliyet gösteren balık çiftliklerinden birinin kapasitesinin artırılması için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurdu.

Projeyi inceleyen bakanlıkta ÇED süreci başlattı. Şirketin Sığacık Körfezi’ndeki balık çiftlikleri halkın tepkisini çekmişti. Dönemin SeferihsarBelediye Başkanı ve şimdiki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’de balık çiftliklerine karşı kararlı bir mücadele yürütmüştü. Mahkemeden gelen iptal kararlarına karşı şirket bakanlıktan aldığı yeni izinlerle faaliyetlerine devam etti.

Çipura, levrek, sinarit, karagöz, lahoz, granyöz, mercan gibi balıkların bulunduğu çitliğin kapasitesinin artırılması durumunda çiftliğin deniz yüzey alanı 33 bin 800 metrekareden 50 bin 878 metrekareye çıkartılacak. Kafes sayısı da 18’den 28’e yükselecek. Öte yandan Özsu Balık Üretim şirketinin 9 numaralı su ürünleri sahasında yan yana 3 balık çiftliği daha bulunuyor. Bu çiftliklerin yanında başka balık şirketlerine ait tesislerde yer alıyor.

Delmar Safety

Fokların yaşam alanı

Seferihisar Sığacık Körfezi’nde bulunan balık çiftlikleri Akdeniz Foklarının yaşam alanlarını da tehdit ediyor. Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesine göre Sığacık Körfezi korunması gereken yerler arasında yer alıyor.

Mahkeme iptal kararı vermişti

Balık çiftliklerinin iptali için açılan davada mahkeme balık çiftliklerinin Seferihsar Sığacık Koyu’nda eko sisteme büyük zararlar verdiğini ifade etmişti. Mahkeme tarafından verilen kararda şu ifadeler yer almıştı:

“Turizm merkezi olan bölgenin yakınında, ekosisteme, doğal ve kültürel değerlere zarar verme olasılığı çok yüksek olan balık çiftliğinin kurulması, Seferihisar’ın ‘yavaş şehir’ uygulamalarına aykırıdır. Sığacık Körfezi’nin çevresel, deniz tabanı ve akıntı sistemi ile kapasitesi hakkında yeterli veri bilinmemekte, bu durumda ‘ÇED olumlu’ kararında hukuka uyarlık bulunmamakta”


Bunları da beğenebilirsin