Denizcinin anasayfası

İzmit Körfezi’ni Aras Marine temizleyecek

Aras Marine "İzmit Körfezinin Hayalet Ağlardan Temizlenmesi Projesi’’nin proje ortağı oldu.

Marmara Denizi’nde oluşan müsilaj ile mücadele kapsamında “İzmit Körfezinin Hayalet Ağlardan Temizlenmesi Projesi” ARAS Salvage Enkaz Kaldırma Acil Müdahale ve Deniz Teknolojileri A.Ş. yetkililerinin katılımı ile Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürü Yüksel Çil’in makamında gerçekleştirilen toplantıyla imzalandı.

İKHAT-2022 projesinin uygulanması ile İzmit Körfezi’nin daha temiz ve canlıların daha rahat yaşayabileceği ortamları hazırlayarak İzmit Körfezinin geleceğine büyük katkı sağlayacak olan projenin protokolü 13 Ocak 2022 tarihinde Aras Marine ile Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında imzalandı.

Marmara Denizinde oluşan müsilaj ile mücadele kapsamından  “Marmara Denizi Eylem Planı”nın 18. maddesi olarak Marmara Denizi’ndeki hayalet ağların temizlenmesi kararı alınmıştı. Bu amaç doğrultusunda, Kocaeli Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Denizlerin Terkedilmiş av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” ile ilişkili olarak Kocaeli’de de de “İzmit Körfezinin Hayalet Ağlardan Temizlenmesi Projesi (İKHAT)-2022” hazırlandı.

Delmar Safety

Hazırlanan proje ile İzmit Körfezinde önceden belirlenen 6 lokasyonda ve yapılacak tarama çalışmaları ile belirlenecek diğer lokasyonlarda hayalet ağların çıkarılarak denizel ortamdan uzaklaştırılması hedeflenmektedir. Proje kapsamında 1.000.000 m2 denizel alanda tarama çalışması yapılması planlanıyor.

“İzmit Körfezinin Hayalet Ağlardan Temizlenmesi Projesi (İKHAT)-2022” ile

İzmit Körfezinde bulunan hayalet ağların denizden çıkarılması,

Varlık sebeplerinin araştırılması, bulundukları ortama ve deniz canlıları üzerine olan etkilerinin incelenmesi,

Ağların suya terkedilmesinin önlenmesine yönelik alınabilecek önlemlerin tespiti

Denizel ortamdan çıkarılan ağların “Sıfır Atık Projesi” kapsamında geri dönüşümde kullanılarak ülkemiz ekonomisine kazandırılması hedefleniyor.


Bunları da beğenebilirsin