Denizcinin anasayfası

Atmaca Karadeniz’de vuracak

Çelik Çelikyaman
celik@DenizcilikDergisi.com

Türkiye’nin milli gemilerinden (MİLGEM) TCG Kınalıada, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın yıl dönümünde Sinop açıklarında tatbikat yapacak.

Tatbikatta Türkiye’nin ilk anti-gemi füzesi Atmaca’yı fırlatacak olan TCG Kınalıada’nın hedefi ise Türk Deniz Kuvvetleri’in emektar gemisi TCG Işın ( A-589 ) olacak.

Delmar Safety

Türk Deniz Kuvvetleri’ne 38 yıl hizmet verdikten sonra Mart 2017’de emekliye ayrılan TCG Işın TCG Alemdar tarafından yedeklenerek tatbikat bölgesine götürüldü. Atmaca tarafından batırılacak olan TCG Işın, bundan sonra balıklara ev sahipliği yapacak.

Deniz Yarbay Zeki Işın’ın adı yaşatılıyor

TCG Işın, adını 1941 yılında yaşanan Refah faciasında şehit olan Deniz Yarbay Zeki Işın’dan almıştı. Türk Deniz Kuvvetleri için Istanbul Shipyard tarafından inşa edilen ve Temmuz 2017’de teslim edilen arama kurtarma gemisine de yine TCG Işın ( A-583 ) adı verilmişti.

Dalgıç, ROV (Remotely Operated Vehicle) ve ADS (Atmospheric Diving Suit) ile sualtı onarım ve enkaz çıkarma gibi çalışmalar ile suüstü gemilerini denizde yedekleme görevlerini de yapabilecek yeteneklere sahip olan TCG Işın, denizde kazaya uğramış ve batmış uçak, gemi, denizaltı vb. enkazları tespit, teşhis ve kurtarmaya yönelik donanımla teçhiz edildi. TCG Işın, konuşlandırılan modern seyyar kurtarma sistemleriyle 3 bin metre derinliğe kadar enkaz kurtarma olanak ve yeteneğine sahip.

Atmaca, Harpoon’un yerini alacak

Roketsan tarafından geliştirilen ve 20 mil ( + ) menzile sahil olan Türkiye’nin ilk milli anti gemi füzesi Atmaca, Harpoon’ların yerini alacak. Yine HAVELSAN ve Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı ( ARMERKOM ) tarafından geliştirilen ve ilk olarak TCG Kınalıada’ya entegre edilen ADVENT Savaş Yönetim Sistemi başarıyla görev yapıyor.

Fotoğraf : Tezcan Bayrak

Bunları da beğenebilirsin