Denizcinin anasayfası

Desan-Özata Donanma’ya akaryakıt gemisi inşa edecek

Desan-Özata Tersaneleri Türk Deniz Kuvvetleri'ne 4 adet akaryakıt gemisi inşa etmek için Savunma Sanayi Başkanlığı ile anlaşma imzaladı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile DESAN-ÖZATA İş Ortaklığı arasında, Akaryakıt Gemisi Projesi Sözleşmesi imzalandı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ‘’ Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “DESAN-ÖZATA İş Ortaklığı ile Akaryakıt Gemisi Projesi Sözleşmesi imzaladık.

Projeyle, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız, milli tasarıma sahip, yerlilik oranı %80’e ulaşacak 4 gemiyle liman içi denizlerimizde akaryakıt ikmali görevini daha etkin icra edecek. Hayırlı olsun.” açıklamasını yaptı.

Projeyle, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, milli tasarıma sahip, yerlilik oranı yüzde 80’e ulaşacak 4 gemiyle liman içi denizlerimizde akaryakıt ikmali görevini daha etkin icra edecek.

Gemiler liman içi denizlerde gemilere ikmal yapacak, savaş zamanlarında savaş gemilerinin hazır tutulması, gizlenme halindeki hücumbotlara yakıt ve ikmali yapılacak. Gemiler limanlara ve üslere de yakıt taşıyacak.
Desan-_Özata Tersaneleri tarafından inşa edilecek akaryakıt gemileri, savaş gemileri iskelelere yanaşmadan hızlı bir şekilde ikmal yapabilecek.

Akaryakıt Gemilerinin Özellikleri:

Maksimum Seyir Sürati: 15 Knots
Seyir Menzilli: 500 Deniz Mili
Lojistik destek olmadan en az 3 gün denizde kalabilir.
Aynı anda 2 gemiye akaryakıt ikmali
En az 35 ton kapasiteli içme suyu deposu.


Bunları da beğenebilirsin