Denizcinin anasayfası

İlk istihbarat gemimiz suya böyle indirildi

İstanbul Tersanesi’nde inşaa edilen ve Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olan MİLGEM sınıfı Ufuk (A-591) bugün suya indirildi.

Gemi, personelin eğitimi ve silah sistemlerinin testleri için de kullanılacak.

Törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ufuk korveti, ülkemizin ilk istihbarat gemisi olma özelliği taşıyor. Özellikle sinyal istihbaratının hayati önem kazandığı günümüz dünyasında Ufuk korvetinin çok büyük bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. Ufuk korveti, Türkiye’nin denizlerdeki gören gözü olacaktır” dedi.

“ALANININ LİDERİ OLACAK”

Erdoğan şunları söyledi : “1,5 yıl önce denize indirdiğimiz Kınalıada Korveti’nin ardından beşinci gemimiz Ufuk Korvetini de denize indireceğiz. Ben Türkiye Cumhurbaşkanı olarak ülkemize bu gururu yaşatan yüklenici firmalarımıza, mühendislerimize, emekçi kardeşlerimizin her birine ayrı ayrı şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. 94,5 metre tam boyu, 3,6 metre su çekimiyle Ufuk korveti alanının lideri olmana namzet bir gemidir. Gemi, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platforma sahiptir”

Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanısıra Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müşteşarı Hakan Fidan’ın da katılması dikkat çekti.

 

 


Bunları da beğenebilirsin