Denizcinin anasayfası

Mavi Vatan’da hedefler tam isabet

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi’nde eş zamanlı olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı birliklerinin de katıldığı Mavi Vatan-2019 Taktik Tatbikatı başarı ile devam ediyor.

Tatbikatın ilk gününde top atışları ile hedefler imha edilirken, Türk askerinin Mavi Vatan’daki başarısı adeta dosta güven düşmana korku verdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi’nde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen tatbikata Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı birlikleri de destek veriyor. Başarı ile devam eden ‘Mavi Vatan- 2019 Taktik Tatbikatı’ heyecanlı anlara sahne oluyor.

Akdeniz’de icra edilen tatbikatta, senaryo gereği belirlenen noktalara top atışları yapıldı. Şimşek-1 İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) belirlediği hedefler, firkateynlerde bulunan toplarla vuruldu. Tatbikat ve eğitimlerde kullanılmak üzere Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından üretilen Şimşek-1 saatte 720 kilometre hız yapıp 45 dakika havada kalarak kabiliyetlerini sergiledi. Daha sonra Manş uçağının taşıdığı hedefe firkateynlerden güdümlü mermi atışı yapıldı. Tatbikatta hedefler tam isabetle imha edilirken, Türk askeri Mavi Vatan olarak kabul ettiği denizlerde de maharetini ve kabiliyetlerini başarı ile sergiledi.

Ayrıca Hava Harp Okulu son sınıf öğrencileri donanma stajlarını tatbikat kapsamında savaş gemilerinde icra etti. Anadolu’yu çevreleyen Mavi Vatan 2019 Tatbikatı’nın gece bölümünde Doğu Akdeniz’de su üstü top atışları yapılacak. Tatbikat programlandığı şekilde başarı ile devam ediyor.

Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu tatbikat alanına geldi

Türkiye’yi çevreleyen 3 denizde aynı anda yapılmasıyla bir ilke imza atılacak olan ‘Mavi Vatan-2019 Tatbikatı’ kapsamında gerçeği aratmayan hasar kontrol eğitimi nefesleri kesti. Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu da tatbikatta bulunan birlik komutanlarını ziyaret etti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan ve 10 gün sürecek olan ‘Mavi Vatan-2019 Taktik Tatbikatı’ başladı. Karadeniz, Ege,Akdeniz ve Marmara Denizi’nde eş zamanlı olarak Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı birliklerinin de katıldığı tatbikat nefes kesiyor. Aksaz ve Gölcük Ana Deniz Üslerinden firkateynler ve korvetler tam savaş yüküyle Ege ve Akdeniz’e açıldı. 8 Mart’a kadar devam edecek olan tatbikat için 13 firkateyn, 9 korvet, 16 hücum bot, 7 denizaltı, 7 mayın avlama gemisi, 17 yardımcı sınıf gemi, 14 karakol gemisi, 22 çıkarma gemisi, 1 eğitim gemisi olmak üzere toplam 103 adet gemi boy gösteriyor.

Sabah saatlerinde başlayan ve hız kesmeden süren tatbikatlar kapsamında; hasar kontrol organizasyonu adı altında gerçekleştirilen tatbikatta; senaryo gereği çıkan yangında 1 kişi yaralandı. Yaralı ve yangına müdahale eğitimi gerçeği aratmadı. Dumanların çıktığı bölgeye intikal eden ekiplerce yaralı ve yangına müdahale eğitimleri gerçekleştirildi. Yaralının başarılı bir şekilde kurtarılmasıyla tatbikat son buldu.


Bunları da beğenebilirsin