Denizcinin anasayfası

MİLGEM TCG İstanbul denize indi

MİLGEM konseptinin devamı olarak faaliyetleri sürdürülen İ Sınıfı Fırkateyn projesinde, ilk geminin tasarım ve inşasının İstanbul Tersanesi Komutanlığında yapılmasına yönelik Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı 30 Haziran 2015 tarihinde alınmıştı. İlk inşa faaliyetleri 3 Temmuz 2017’de İstanbul Tersanesi Komutanlığında törenle başlanan “İ” Sınıfı ilk fırkateyn projesinin birinci gemisi TCG İstanbul (F-515) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle suya indirildi. Törende, Pakistan için üretilecek üçüncü MİLGEM korvetinin de ilk kaynağı atıldı.

2023’te teslim edilecek

Delmar Safety

Dizayn, plan, onay ve ürün sertifikasyon hizmetleri Türk Loydu tarafından gerçekleştirilen TCG İstanbul’un Mayıs 2022’de liman kabul testleri, 2023 Ocak’ta seyir kabul testleri tamamlandıktan sonra 2023 Eylül’ünde ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek. İ sınıfında toplam 4 gemi inşa edilecek. Gemilerin isimleri ve borda numaraları şöyle olacak: TCG İstanbul (F 515), TCG İzmir (F 516), TCG İzmit (F 517), TCG İçel (F 518)

Aselsan’la görecek ve vuracak

TCG İstanbul’un seyir Sistemleri, Muhabere Sistemleri, Radar Sistemleri, Silah Sistemleri, Su Altı Sistemleri, Elektronik Harp Sistemleri ve Elektro-Optik Sistemlerinin tedariğinden Aselsan sorumlu. Aselsan’ın sözleşmedeki payı 663,47 milyon TL. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2021-2023 yıllarında gerçekleştirilecek. ADA Sınıfı korvetin üzerinde yapılan tasarım değişiklikleri ve silah yükünün artırılması ile ortaya çıkan İstif sınıfı fırkateynlerin Türk Deniz Kuvvetlerinde kullanılan ve yaşlanan MEKO Track I gemileri ikame etmesi bekleniyor.

İ sınıfı fırkateynlerin genel tasarım özellikleri

123 personel taşıyacak İ sınıfı fırkateynlerde Sea Hawk helikopteri de bulunacak. Gemiler üstün elektronik sistemlerle donatılacak. Gemilerde uzun menzilli ve etkin silahlar, etkin komuta kontrol ve savaş sistemleri, düşük akustik ve manyetik iz, düşük radar kesit alanı, yüksek beka kabiliyeti ve şok dayanımı ile yüksek denizcilik özellikleri tasarımda uygulanan noktalar oldu.

4 MİLGEM Mavi Vatan’da

MİLGEM Projesi kapsamında bugüne kadar 4 Ada sınıfır korvet teslim edildi. TCG Heybeliada, TCG Büyükada, TCG Burgazada ve TCG Kınalıada korvetleri halen mavi vatanda aldıkları tüm görevleri başarıyla sürdürüyor.

Oramiral Özden Örnek’i anıyorum

Denizcilik Dergisi Yayın Kurul Üyesi ve emekli Tümamiral Cem Gürdeniz de TCG İstanbul’un suya indirilmesi ile ilgili açıklama yaptı. Geminin yüzde 70 milli sanayi ürünü olduğunu belirten Gürdeniz, “Bu başarı, denizcilerimizin Atatürk’e en büyük armağanıdır. Bu başarıda emsalsiz katkısı olan merhum Oramiral Özden Örnek’i rahmet, minnet, vefa ve özlemle anıyorum. Bu görkemli geminin inşasında emeği geçen mühendis ve işçilerimizi yürekten kutluyorum” dedi.

2018 yılında hayatını kaybeden eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, görevde olduğu dönemde MİLGEM projesinin ilerlemesine en büyük katkıyı sağlayan isimlerin başında geliyordu.


DM Group
Bunları da beğenebilirsin