Denizcinin anasayfası

Milli Deniz Topu’nun deniz testleri tamamlandı

İstanbul Tersanesi Komutanlığı ve Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) iş birliği ile geliştirilen 76/62 mm Milli Deniz Topu'nun testleri tamamlandı.

 

Milli Savunma Bakanlığı’nın sorumluluğunda İstanbul Tersanesi Komutanlığı ve MKE ortaklığıyla geliştirilen 76/62 mm Milli Deniz Topu’nun ilk test atışı geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleştirilmişti.

Karapınar’da test atışı yapılmıştı

Delmar Safety

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere’nin katılımıyla birlikte Karapınar’daki test atışı başarıyla sonuçlanmıştı.

Milli Deniz Topu testleri başarıyla geçti

TCG BEYKOZ’a bir ay önce entegre edilen Millî Deniz Topu, liman ve deniz testleri kapsamında kara bombardımanı, su üstü atışları ve uçaksavar atışlarını başarıyla tamamlayarak testlerden geçti.

Bakan Akar ilk atış talimatını verdi

Milli Deniz Topları’nın Deniz Kuvvetleri envanterine girmesiyle ilgili olarak Milli Savunnma Bakanı Hulusi Akar, yapmış oldupu açıklamada, Milli Deniz Topu’nun yerli ve milli bir üretim olduğunun altını çizmiş, bu üreteimin tercih değil bir zorunluluk olduğunu aktarmıştı. Ayrıca Akar, ‘Başarabiliyoruz, yapabiliyoruz ve yapacağız…’ sözleriyle Milli Deniz Topu’nun ilk atış talimatını vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan video mesaj

Törene video mesaj ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise; ’76/62 Milli Deniz Topunun envantere girmesiyle Deniz Kuvvetleri daha güçlü ve etkin bir hareket kabiliyetine kavuşacaktır’ ifadelerini kullandı.


Bunları da beğenebilirsin