Denizcinin anasayfası

MSB, Barbaros klibini yayınladı

Milli Savunma Bakanlığı Barbaros Hayrettin Paşa'ya selam duruşlarını içeren klibi yayınladı.

Milli Savunma Bakanlığı resmi sosyal medya hesabı Instagram üzerinden “Mavi Vatan 2019 Tatbikatı’nı” başarıyla tamamlayan gemilerin boğazdan geçerken Barbaros Hayrettin Paşa’ya selam duruşlarını içeren klip paylaştı.

Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’de 103 savaş gemisinin katılımıyla eş zamanlı olarak icra edilen tatbikat geçtiğimiz hafta sona ermişti.

Görevini tamamlayan Oruçreis, Kemalreis, Yıldırım ve TCG Barbaros, fırkateynleri ve beraberinde Bandırma korvetleri ile hücum botlarının yer aldığı, denizaltılarının da eşlik ettiği 11 Türk Savaş gemisi boğazdan geçiş yaparak, türbesi Beşiktaş’ta bulunan Barbaros Hayreddin Paşa’yı selamlamıştı.

Milli Savunma Bakanlığı ise buna ilişkin klip yayımladı. Klipte gemi personelinin geçiş sırasında selam durduğu görüntüler yer alıyor.

Çimavira nedir?

Donanma gemileri tarafından bir selamlama ve saygı gösterme şekli olarak kullanılan “çimavira”, denizciliğin başladığı ilk yıllardan beri gemiye gelen seçkin bir misafir veya çok üst rütbeli bir personelin, seren direklerinin belli aralıklarla personelle donatılarak verilen komutla 3 defa selamlanması geleneğinden geliyor.


Bunları da beğenebilirsin