Denizcinin anasayfası

Özel Dalış Timi’ne “Üstün Cesaret Takdiri” Ödülü

IMO “Üstün Cesaret Takdiri”ne bu sene, Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı DEGAK-20) Özel Dalış Timi layık görüldü

Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı DEGAK-20 Özel Dalış Timi, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) “Üstün Cesaret Takdiri” ödülü aldı.

Londra’da 6 Aralık’ta düzenlenen Uluslararası Denizcilik Ödülü töreninde Sahil Güvenlik Komutanlığı Dalış, Emniyet, Güvenlik, Arama ve Kurtarma Timi (DEGAK) ödül aldı.

Fatih/Samatya açıklarında alabora olan teknede arama kurtarma çalışmaları yürüten ve bir kazazedeyi sağ olarak kurtaran DEGAK-20 Özel Dalış Timi uluslararası ödüle layık görüldü.

Ödül töreninde gösterilen videoda DEGAK-20 ekibini temsilen Doruk Durmuş Yıldız, Atakan Ömer Yenilmez, Erkan Baytekin ve Olcay İbrahim Temeloğlu’nun isimleri belirtilerek; balıkçı teknesinde mahsur kalan kazazadeyi kurtarmadaki cesaretleri ve kararlılıkları nedeniyle aday gösterildikleri ifade edildi.

Dalgıç ekibinin hayatta kalan 10 kişiyi kurtardığı ve bilinci kapalı bir mürettebat üyesini kurtarmaya yönelik arama kurtarma çalışmalarını yürüttüğü belirtilen videoda;

“Tamamen karanlıkta; yüzen nesneler ve dizel yakıt dâhil çok tehlikeli sualtı koşullarında, kabinde mahsur kalan ve yüzemeyecek durumda olan bir mürettebat üyesini kurtarmak için başarılı bir şekilde uygulanan zorlu bir plan ile kazazedelerin geri kalanlarını kurtardılar. Türkiye hükümetine böyle cesur adayları görevlendirdiği için teşekkür ederiz.” ifadeleri kullanıldı.

Ödül ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın vatandaşların güvenliği için yürüttüğü çalışmalar kapsamında küresel ölçekteki itibarı ve personelinin cesareti belgelendi.

Ödül için IMO çatısı altındaki Uluslararası Deniz Ticaret Odası, Uluslararası Kılavuz Kaptanlar Birliği, Uluslararası Gemi Kaptanları Dernekleri Federasyonu, Uluslararası Kurtarma Birliği, Uluslararası Deniz Kurtarma Federasyonu ve Uluslararası Ulaştırma İşçileri Federasyonu temsilcilerinden oluşan kurul Üstün Cesaret Ödülü için 23 ülke ve 4 uluslararası kuruluşça sunulan 37 adayı değerlendirdi.


Bunları da beğenebilirsin