Denizcinin anasayfası

TCG Anadolu’ya bakan denetimi

En büyük tonajlı gemimiz

Türkiye’de inşa edilen en büyük tonajlı gemi olan TCG Anadolu’nun yapım çalışmaları yerinde inceleyen Bakan Mustafa Varank’a TURKON Holding ve SEDEF Gemi İnşaatı A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Kalkavan, Yönetim Kurulu Üyeleri Orkun Kalkavan, Alkın Kalkavan , Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Erkan Mete ile Satın Alma Müdürü Kaşif Kalkavan ve Savunma Sanayii Projeleri Müdürü Selim Buğdanoğlu eşlik etti.

Delmar Safety

Ana görevi amfibi harekât

Türk Silahlı Kuvvetlerini denizaşırı güç aktarım kabiliyetine kavuşturacak TCG Anadolu’nun inşası son hızla devam ediyor. Savunma sanayisindeki yerlilik oranlarının artmasına katkı sağlayacak geminin ana görevi, kuvvet aktarımı ve amfibi harekât olacak.

 

 

30 hava aracı taşıyacak

Tersane ziyaretinin ardından açıklama yapan Bakan Varank şunları söyledi: “Türkiye’de ilk defa üretilen Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi olan TCG Anadolu ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girecek en büyük tonajlı gemi de olacak. Son dönemde Türkiye bölgesel bir güç olarak tescillendi. TCG Anadolu milli tank ve zırhlı araçlar olmak üzere yüze yakın amfibi görev grubunu ve göreve bağlı olarak 30’dan fazla hava aracını taşıyabilecek.

KOBİ’ler kritik rol oynuyor

TCG Anadolu’da yüzde 70’e yakın yerli katkı taahhüdü bulunuyor. Yerli katkı taahhüdünün üçte birlik kısmı ise KOBİ taahhüdü. Yurt içindeki KOBİ’ler ve tedarikçiler projede kritik bir rol oynuyor.

Üzerinden İHA’lar kalkacak

Taktik sınıfı İHA’ların bile dikey iniş-kalkış olmadan bu gemiden kalkması mümkün olacak. Bu gemi küresel güç olma yolunda Türkiye’ye önemli kabiliyetler kazandıracak. Oldukça da hızlı ilerliyor.

Tasarımı da yapmak istiyoruz

Bundan sonraki dönemlerde kendi özgün tasarımlarımızla bu tip gemileri üretmenin yollarını, çarelerini bulacağız. Bu sınıfta gemileri de inşallah bundan sonra tasarımı da dahil olmak üzere kendimiz üretebilmeyi hedefliyoruz. Bu yönde bir kabiliyetimiz var. MİLGEM projesiyle savaş gemilerimizi kendi tasarımlarımızla tamamen yerli ve milli olarak üretebiliyoruz.

5 bin 440 metre uçuş güvertesi

TCG Anadolu 232 metre uzunluğa ve 32 metre genişliğe sahip. 58 metre yüksekliği bulunan geminin bin 410 metrekarelik ağır araç güvertesi mevcut. Gemide ayrıca, bin 165 metrekare gemi havuzu, bin 880 metrekare hafif araç güvertesi, 6 iniş alanı ve uçuş rampasına sahip 5 bin 440 metrekare uçuş güvertesi ve 900 metrekare hangar yer alıyor.

Techizat bakımları gemide yapılacak

Gemi, görev grup gereksinimlerine bağlı olarak, dikey iniş-kalkış yapabilen 6 savaş uçağı, 4 Atak helikopteri, 8 orta yük nakliye helikopteri, 2 Seahawk genel maksat helikopteri ve 2 insansız hava aracı gibi, 30 adet hava aracını taşıyabilme kapasitesine sahip. Bununla birlikte, bu araçlar için gerekli alt yapı ve orta seviyede bakım ihtiyaçları da gemide karşılanabiliyor.

1223 personelli yüzen kışla

TCG Anadolu 1 amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek ve tüm denizlerde kullanılabilecek. Havuzunda taşıyacağı çıkarma araçlarıyla operasyonlara katılabilecek. Envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacak. Uçuş güvertesinin baş tarafında, uygun hava araçlarının kısa mesafede kalkışını sağlayacak uçuş rampası olacaktır. Gemi üzerinde 1 adedi NATO için tahsis edilebilecek 3 adet savaş harekât merkezi bulunacak ve yüzen kışlada en az 1223 personel görev yapabilecek.

2 ameliyathane, 14 yoğun bakım ünitesi

Bu proje sayesinde; anavatandan uzak coğrafyalarda insani yardım harekâtı gerçekleştirilebilmesi, gerektiğinde tam teşekküllü 2 ameliyathane, 14 yoğun bakım ünitesi ve yanık ünitesiyle bine yakın kişiye tıbbi destek verilebilmesi, başka ülkelerin üslerine bağımlı olmadan hava harekâtı yapılabilmesi gibi geniş bir yelpazede kritik yetenekler kazanılacak.

2021’de envanterde olacak

“İnşa Başlangıç Töreni” 30 Nisan 2016’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen TCG Anadolu, ilk olarak 2019 Mayıs ayında yüzdürülmüş, akabinde sevk sistemi montajlarının yapılması için, havuza alınmıştı. Bu yıl şubat ayında ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonunun tamamlanmasını takiben tekrar yüzdürülen geminin, 1 Temmuz 2020’de Liman Kabul Testleri başladı. Liman ve deniz testlerinin tamamlanmasının ardından, ANADOLU’nun gelecek yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

Elektronik harp sistemleri yerli

Aselsan-Havelsan İş Ortaklığı tarafından; ANADOLU’nun Komuta Kontrol, Muhabere, Bilgisayar, İstihbarat ve Silah Sistemleri tedarik ediliyor. Savaş Yönetim Sistemi (GENESIS-ADVENT), Radar Elektronik Taarruz ve Karşı Tedbirleri Sistemlerini içeren Elektronik Harp Suiti, Kızıl Ötesi İz Takip Sistemi, Elektro Optik Dayrektör, Torpido Karşı Aldatma Sistemi gibi sistemler milli olarak geliştirilmiş olup, test ve tecrübeleri tamamlanan tüm sistemlerin entegrasyon ve montajları başladı.

 

Ziyaret anısına hatıra fotoğrafı

Bakan Varank ziyaretinin ardından Sedef Tersanesi’nin yöneticileri ve işçileriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 


Bunları da beğenebilirsin