Denizcinin anasayfası

TCG Martı envanterden çıkartıldı

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na uzun yıllardır hizmet eden Doğan Sınıfı TCG Martı (P-341) Hücumbotu, envanterden çıkartıldı.

Doğan Sınıfı Hücumbotlardan TCG Martı (P-341), 2022 yılı içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinden çıkartıldı.

Böylelikle Doğan Sınıfında, envanterde 3 Hücumbot kaldı. Türk Donanması’nın en yaşlı hücumbotları olan Doğan Sınıfı Hücumbotlar, aşamalı olarak hizmetten çıkartılıyorlar.

Bu doğrultuda ilk olarak, TCG Martı (P-341) Hücumbotu envanterden çıkartıldı. TCG Martı ’nın hizmetten çıkartılmasının ardından Türk Donanması’ndaki faal hücumbot sayısı, 18’e düştü.

Delmar Safety

Doğan Sınıfı; Doğan (P-340), TCG TAYFUN (P-342) ve TCG VOLKAN (P-343) hücumbotları ise halihazırda görevlerine devam ediyorlar.

1977-1981 yılları arasında hizmete alınan DOĞAN Sınıfı Hücumbotlar, 40 yıldan fazla süredir Türk Donanması’na hizmet ediyorlar.
Türk Donanması’nın Harpoon Güdümlü Mermi atma kabiliyetine sahip ilk platformu olan Doğan Sınıfı Hücumbotlar; 4 adete kadar Harpoon Gemisavar Güdümlü Mermi, 1 adet 76mm Deniz Topu ve 1 adet 35mm Hava Savunma Topu silah yüklerine sahipler.


Bunları da beğenebilirsin