Denizcinin anasayfası

Ukrayna’nın ilk ADA sınıfı korvetine ‘Hetman Ivan Mazepa’ ismi verildi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymr Zelenskyy, Ukrayna Donanması için inşa edilen ADA sınıfı korvetlerinin ilkinin isminin ‘Hetman Ivan Mazepa’ olmasına karar verdi.

Ukrayna Genel Kurmay Başkanlığı, sosyal medya hesabı üzerinden Ukrayna Donanması için inşa edilen ADA sınıfı korvetlerinden ilkinin isminin Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy tarafından seçildiğini açıkladı.

Sosyal medyadan duyuruldu 

Ukrayna Genel Kurmay Başkanlığı’nın sosyal medya hesabı üzerinden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada ;

Delmar Safety

‘ Ukrayna Donanması’nın “Ada” sınıfının ilk korvetine “Hetman Ivan Mazepa” adı verildi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Ukrayna Donanması için inşa edilen Ada sınıfı korvetin adını “Hetman Ivan Mazepa” olarak adlandırdı. ‘ ifadelerine yer verildi.

Hetman Ivan Mazepe isminin verilme nedeni

Ukraynanın ilk ada sınıfı korveti olan Hetman Ivan Mazepa’nın isminin ulusal ordunun tarihi geleneklerini yeniden canlandırmak ve Zaporizhzhya Ordusu’nun önde gelen Ukraynalı devlet adamı İvan Mazepa’nın anısını sürdürmek için seçildiği öğrenildi.

Türkiye’de üretilmesi planlanıyordu

2020 yılının Aralık ayında Türkiye ile Ukrayna arasında imzalanan anlaşma ile MİLGEM korvetlerinin ortak olarak üretilmesi planlanmaktaydı. Bu bağlamda 14 Aralık 2020 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in başkanlık ettiği heyet Ukrayna’da bir dizi ziyaret gerçekleştirmiş ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için 4 adet Ada Sınıfı Korvet ve Bayraktar TB2 SİHA sistemlerinin tedarikine ilişkin sözleşmelere imza atmıştı.


Bunları da beğenebilirsin