Denizcinin anasayfası

Yavru Vatan ile “Sahil Güvenlik Protokolü”

Türkiye ile KKTC arasında tarafların ‘hareket, istihbarat, lojistik, teknik, personel, eğitim, denetleme ve muhabere elektronik/bilgi sistemleri (MEBS)’ konularında mevcut işbirliği ve güveni geliştirmesi amacıyla ‘Sahil Güvenlik Protokolü’ imzalandı.

KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, Başbakanlık Şeref Salonu’nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabulde KKTC İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars da yer aldı.

Görüşmenin ardından “Sahil Güvenlik Alanında Destek ve İşbirliği Protokolü”nü KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan ile Türkiye adına Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir imza koydu.

Delmar Safety

Protokole göre, taraflar Sahil Güvenlik alanında “hareket, istihbarat, lojistik, teknik, personel, eğitim, denetleme ve muhabere elektronik/bilgi sistemleri (MEBS)” konularında mevcut işbirliği ve güveni geliştirecek.

Protokol ile ilgili şu açıklama yapıldı:

“Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC hükümeti arasında imzalanan 3 Eylül 1996 tarihli ‘Denizde Arama ve Kurtarma Anlaşması’ ve 27 Eylül 2002 tarihli ‘Sahil Güvenlik Alanında İşbirliği Anlaşması’ ile tesis edilmiş olan karşılıklı anlayış ve işbirliğini daha ileri seviyeye taşıyacak çalışmalar tamamlanmıştır.

Sahil Güvenlik alanında yürütülen titiz ve yoğun çalışmalar neticesinde; hareket, istihbarat, lojistik, teknik, personel, eğitim, denetleme ve muhabere elektronik/bilgi sistemleri (MEBS) konularında taraflar arasındaki mevcut işbirliği ve güveni geliştirerek ihtiyaçlarını karşılayacak, 11 Ocak 2010 tarihli ‘Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümetleri arasında Sahil Güvenlik Alanında Destek ve İşbirliği Protokolü’ güncellenmiştir.”


Bunları da beğenebilirsin