Denizcinin anasayfası

DP World Yarımca’dan, ‘Çöpüme Sahip Çıkıyorum’

DP World CEO'su Kris Adams, “Değişime kendimizden başladık” dedi.

Çevre ve çevre bilinci konusundaki çalışmalarıyla dikkat çeken DP World Yarımca, bu yıl da Körfez Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çöpüne Sahip Çık Vakfı ile ilköğretim öğrencilerinde atık ve dönüşüm konusunda farkındalık yaratmak için işbirliği yaptı

DP World Yarımca, Dünya Çevre Günü kapsamında çevreyle ilgili geliştirdiği ve uyguladığı projeleri paylaştı. Kurulduğundan bu yana çevre sorunları konusunda aktif tavır takınan DP World Yarımca, bu yıl da çocukların çevre konusunda bilinçlendirilmesi için Çöpüne Sahip Çık Vakfı ve Körfez Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak “Çöpüme Sahip Çıkıyorum” projesine imza attı.

“Çöpüme Sahip Çıkıyorum” başlıklı çalışma için vakıf ve milli eğitim müdürlüğü ile birlikte imzalanan protokol uyarınca, DP World Yarımca’nın girişimiyle ilçe okullarındaki çocuklarda başta tek kullanımlık plastik atıkların azaltımı ve geri dönüştürülmesi olmak üzere çöp ve dönüşüm konularında farkındalık yaratmak amaçlandı. Bunun için Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi’yle yapılan işbirliği çerçevesinde hazırlanan eğitim materyalleri ve Bilgi Üniversitesiyle geliştirilen oyunla sadece öğrenciler değil, öğretmenler de eğitildi.

Delmar Safety

Geçtiğimiz Mart ayında yapılan protokolün imza töreninde DP World CEO’su Kris Adams dünya denizlerindeki kirliliğe dikkat çekerek, “Değişime kendimizden başlamamız gerek. Eğitim bu değişim için en önemli unsurlardan biri” derken DP World’ün faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde Impact2030 çerçevesinde benzer faaliyetlerde bulunduğunu vurguladı. Adams, “Bu minvalde değişimi kendimizden başlatacağımıza, çalışanlarımız ve onların aileleriyle beraber çevremize de rol modeli olabileceğimize inanıyoruz” dedi.

Impact2030 Birleşmiş Milletler bünyesinde kamu ve özel sektörün birlikte adımlar attığı çevre konulu bir girişim. DP World, tüm limanlarıyla birlikte bu girişimin üyesi ve çevre duyarlığı konusunda aktif.

Diğer yandan DP World Yarımca, Adams’ın da bahsettiği gibi daha çevreci bir kuruluş olma yanında geçen yıl boyunca önemli adımlar attı:

* “Çöpümü sahip Çıkıyorum” projenin Körfez’deki bu pilot uygulamasında bin 500 öğrenciye doğrudan ulaşıldı ve aileleriyle birlikte 6 bin kişi atıklar konusunda eğitim gördü. Bunun için Körfez’de 24 okulda 54 öğretmende eğitim aldı. Öğrenciler 13 etkinlik planını tamamlayarak toplam 2000 saatlik eğitim aldı.

* “Çöpüme Sahip Çıkıyorum” projesi kapsamında 70 DP World Gönüllüsü eğitim aldı ve Körfez’deki 24 okulda 3.üncü sınıf öğrencilerini ziyaret ederek “Çöpünü Sıfırla” oyununu öğrettiler.

* Kâğıt bardak kullanımına son verildi, böylece her yıl 1 milyon 300 bin kağıt bardağın çöpe atılmasına son verildi.

* Tuvalet ve lavabolarda kâğıt havlu kullanımına son verildi, yerine el kurutma makineleri konuldu. Toplam kâğıt havlu tasarrufu 186 kilometreyi buldu.

* Ofislerde masa altındaki çöp kovaları kaldırıldı ve her ofise geri kazanım kutuları kondu. Böylece ambalaj atıklarının ayrıştırılmasında yüzde 25 katkı sağlandı.

* Su sebilleri içme suyu şebekesine bağlandı ve plastik damacana alımına son verildi. Yıllık 1920 adet damacanadan tasarruf edildi.

* Tuvaletlerde susuz pisuara geçildi ve böylece yılda 1 milyon 200 bin litrenin üzerinde su tasarrufu yapıldı. Bu miktar, 16 kişinin yıllık su ihtiyacına karşılık geliyor.

* Liman sahasına 800 ağaç dikildi.

* Printerlarda kartlı sisteme geçildi ve ilk ay 37 bin sayfa daha az baskı alındı.

* Liman aydınlatması konusunda çevreye en duyarlı aydınlatma ekipmanları seçilmiş olup, yıllık tüketilen enerjiden yüzde 59 tasarruf ediliyor.

* Operasyonlar sırasında oluşan bütün atıklar dönüşüme göderilmektedir. Sadece 10 aylık periyotta yaklaşık toplam atık miktarının yüzde 40’ı ekonomiye tekrar kazandırılmıştır.

* Yine operasyon kapsamında 18 adet elektrikli Lastik Tekerlekli Liman Vinçleri (E-RTG) kullanılarak 770 m3 CO2/yıl emisyon oluşumunu engelleniyor.

* Bunun yanı sıra 6 adet elektrikli Super Post Panamax diye adlandırılan rıhtım vinçleri ile karbon emisyonu oluşumunun önüne geçiliyor.

Dünya çapında 36 binden fazla çalışan

DP World, dünya ticaretinin ve tedarik zincirinin önemli bir parçasıdır DP World küresel ölçekte liman işletmeciliğinde önemli bir yere sahip olup 40 ülkede 78 limanında 36 bin 500’den fazla kişiye istihdam sağlıyor. Şirketimizin ana hizmetini ve gelirinin dörtte üçünü konteyner elleçleme oluşturmaktadır. 2016 yılı sonu itibariyle DP World brüt olarak64 milyon TEU’luk konteyner elleçledi. Düzenli gelişme ve genişleme planlarıyla 84.6 milyon TEU olan mevcut brüt kapasitesini piyasa talepleri doğrultusunda 2020 yıllında 100 milyon TEU’ya çıkarmayı hedeflemektedir.


Bunları da beğenebilirsin