Denizcinin anasayfası

SheFarers Mentörlük denizci kadınların yanında

GEMİMO çatısı altında kurulan SheFarers Platformu ile denizci kadınların yetkinliklerinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası (GEMİMO) ve SheFarers Platformu Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) desteğiyle Dünya Denizcilik Günü’nü gerçekleştirilen kokteyl ile kutladı.

GEMİMO çatısı altında projelendirilen ve bu alandaki ilk proje olma niteliğinde olan SheFarers Platformu ilk etkinliğini Dünya Denizcilik Günü’nde gerçekleştirdi. Etkinliğe GEMİMO Yönetim Kurulu Başkanı Mühendis Feramuz Aşkın da katıldı.

Mirror Suadiye’de Transbosphor Denizcilik’in katkılarıyla gerçekleştirilen “Iamonboard” etkinliğiyle hem SheFarers Platformu tanıtıldı hem de Dünya Denizcilik Günü kutlandı.

Delmar Safety

Denizde ve karada çalışan başarılı kadın denizcilerin, öğrencilerin, akademisyenlerin, derneklerin ve yöneticilerin katılımıyla gerçekleşen kokteylde uluslararası proje olmayı hedefleyen SheFarers Mentörlük programı kapsamında mentör ve menti olmak isteyen kişilerin yapması gerekenler ve talepler konuşuldu.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri Madde 5’te yer alan cinsiyet eşitliği doğrultusunda IMO tarafından 2019 yılı Denizcilik günü teması “Denizde Kadını Güçlendirme” olarak belirlenmişti.

Bu etkinliklerin ilkini 8 Mart’ta Yakamoz Sempozyumu ile gerçekleştiren GEMİMO, bu kez arkasına Uluslararası Denizcilik Örgütü’nü (IMO) alarak denizcilik liselerinden, fakültelere ve akademik yaşama kadar gemide, karada ve özellikle sahada görev yapan kadınların yetkinliklerinin geliştirilmesi amacıyla SheFarers “Mentörlük” projesini hayata geçiriyor.

Londra’da gerçekleşen Denizcilik Haftası’nda TMMOB GEMİMO ve SheFarers platformunun IMO ile yaptığı toplantılar doğrultusunda Dünya Denizcilik Günü haftasında IMO’nun tema sayfasında ilk defa Türkiye ve Türk kadın denizciler yer alacak.


Bunları da beğenebilirsin