Denizcinin anasayfası

YDO’lular ‘İlelebet’ diyecek

Denizciler, DEFAV ve DEFAMED'in ortaklaşa düzenlediği etkinlikte "İlelebet" adlı tiyatro oyununu izleyecekler.

İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Vakfı (DEFAV)  ve İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği (DEFAMED) ortak bir etkinliğe daha imza atıyor.

DEFAV ve DEFAMED, üyelerini yaklaşan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’üncü yılı olan 19 Mayıs 2019 öncesinde “o günleri” tüm heyecanıyla anlatan bir “İlelebet” adlı tiyatro oyununa davet ediyor.

Etkinliğin 18 Mayıs 2019 Cumartesi günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde saat 21.00’da başlayacağı ifade edilirken, katılmak isteyenlerin 05367244957 numaralı telefondan Melek Altay ile iletişime geçmeleri gerektiği bildirildi.

Geleceği gören lider

ArdAydın Biraderler Yapım’ın yeni oyunu “İlelebet”, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün insani yönüne, insani bir dil ve gözle bakıyor. 20. YY’ın yokluk zamanlarında doğan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalacağını söylediği zamanlardan, günümüz dünya koşullarında neler olabileceğine dair öngörülerine kadar, Atatürk’ün aklından ve kalbinden geçenlerin sahneye aktarıldığı oyunu Şehir Tiyatroları eski Genel Sanat Yönetmeni ve Dramaturg Hilmi Zafer Şahin kaleme aldı.

Kostümler Arzu Kaprol’e ait

Atatürk’ü Arda Aydın’ın canlandırdığı “İlelebet”in kostüm tasarımları ise dünyaca ünlü Türk Modacı Arzu Kaprol’e ait. Sahne tasarımını Serna Arıcılar’ın, Işık tasarımını ise Murat Selçuk’un yaptığı oyunun müzikleri ise son dönemin başarılı kompozitör ve bestecisi Orçun Tekelioğlu’na ait.

Zamanın ötesinde bir lider ve fikir adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, yaşadığı dönemdeki bazı önemli olayları ince detaylarla seyirciye anlatan oyun, farklı üslubu ve belki de bir çok kişinin ilk kez duyacağı sözler ve ilk kez göreceği görsellerle, iz bırakan farklı bir yapım olarak seyircinin karşısına çıkıyor.

Büyük kalpli adam

Yalnızlık mı yoksa tek başına olmak mı? Tek adam olmaktan her zaman uzak duran, zamanın hayallerinin hızına yetişemediği bir insan. Bu hayalleri, ülküsü yapan, ülküsünü gerçeğe, geleceğe taşıyan, taşıyabilen gelmiş geçmiş en büyük lider.

Fikirlerinin en üstüne her zaman kadın ve çocuğu koyan, şefkatini doğadan alıp yine doğaya şefkatini veren büyük kalpli adam. Kaç insan bu kadar üstün vasıflara sahip olabilir ve tüm bu vasıfları cömertçe paylaşabilir? Kaç insan koskoca bir halkın kaderini yeniden yazabilir?


Bunları da beğenebilirsin