Denizcinin anasayfası

Sualtı kavga

Sualtı kavga

Hürriyet’ten Eyüp Serbest’in haberine göre Dünya Serbest Dalış Şampiyonu olan iki sporcu Şahika Ercümen ve Derya Can Göçen mahkemelik oldu.

Şahika Ercümen 26 Ekim 2018’de Salda Gölü’nde 65 metreye dalarak tatlı suda paletsiz değişken ağırlıkla dalış rekorunu kırdı.

Sualtı kavga

Derya Can Göçen ise 24 Kasım’da aynı yerde 68 metreye daldı ve 3 metre ile Şahika Ercümen’in rekorunu geçti.

Şahika Ercümen, Derya Can Göçen’in Salda dalışının etik olmadığını söyledi

“Resmi başvurusu Kaş’a dalmak içindi. Ancak bizim Salda dalışımız ses getirdi. Kendisi başvurusunu Salda’ya dalmak için değiştirdi. Bu etik değildir.”

Ercümen, Göçen’ın Salda’daki dalışı yaptıktan sonra Instagram’ından kendisine ağır eleştiriler yönelttiğini iddia ederek mahkemeye başvurarak iki kez birer aylık tedbir kararı aldırdı.

Sualtı kavga

Bu kararın ardından Derya Can Göçen de Ercümen’in kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle Çanakkale’de mahkemeye başvurdu ve 15 günlük tedbir kararı çıkarttı.

Şahika Ercümen yaşananlarla ilgili şunları söyledi

“Çok ciddi hakaretler olduğu için böyle bir karar aldırdım. Benim kendisiyle ne iletişimim, ne irtibatım var” dedi.

Derya Can Göçen ise, kararla ilgili konuşmak istemediğini belirterek, “Üzerine yorum yapmak, arkadaşımı da rencide etmek istemiyorum. Ancak keşke rekorumla haber olsaydım” dedi.

Derya Can Göçen, Şahika Ercümen’in Salda’daki dalış rekorunu 3 metre ile geçti.

TASVİP ETMİYORUZ

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu iki şampiyonun yaşadığı süreçle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Kamuoyuna ve sosyal medyaya yansıyan bu tür hukuki süreçlerle serbest dalış ve sualtı sporlarımıza gölge düşürülmesini kesinlikle tasvip etmiyoruz.”

Bu haberlerin ardından Şahika Ercümen’den açıklama:

Değerli Kamuoyunun Dikkatine;

Müvekkilimiz Şahika Ercümen hakkında çeşitli yayın organlarında çıkan haberler hakkında her ne kadar sessizliğimizi korumak istesek de, aslı olmayan konularla ilgili bu açıklamayı yapmak zorunda kaldık.

Bayrağımızı göklerde dalgalandıran, 9 dünya rekoru kırmış milli sporcu Şahika Ercümen’in uğramış olduğu sözlü saldırılar, ithamlar ve hakaretler sonrasında, delilleri ile birlikte başvurumuzu yaptık ve ilgili koruma kararını aldık.

Ardından takip eden süreçte müvekkile karşı taciz barındıran ifadelerin devam etmesi sebebiyle yine aynı mahkemeden koruma kararının uzatılmasını talep ettik ve mahkeme bu talebimizi de hukuka uygun bularak, koruma kararını 60 güne uzattı.

Yaklaşık 45 gün önce müvekkilim lehine alınan bu karar hala devam etmektedir.

Amacımız ise bu gibi şiddet içeren söz ve davranışlara karşı susmamak ve “dur” demektir.

Bu konuda sessiz kalmayı tercih eden müvekkilim, başarıları ve toplum yararına yaptığı/yapmayı planladığı işler ile anılmak istemekle birlikte, şiddetin her türlüsüne “dur” denmesi temennisindedir.

Burada ilgili kişilerin sadece kamuoyunda gündem olabilmek niyetiyle hareket ettikleri açıktır.

Kendilerinin hiçbir hakarete uğramamış olmalarına karşın, yalnızca kanundaki ‘kadınların her koşulda korunmasını hassasiyeti’nden yararlanarak müvekkilimiz aleyhine bir başvuru yapılmıştır.

Bu başvurunun hiçbir delil olmadan yapıldığını belirtmemiz gerekir. Söz konusu bu başvuruyu ve iddiaları kabul etmemiz mümkün

değildir. Sürecin takipçisi olacağımızı da belirtiriz.

Şahika Ercümen Vekili

Av. Ömer Özgür ÜNLÜ


Bunları da beğenebilirsin