Denizcinin anasayfası

Arslantürk : ‘Stajyer havuzu kurulmalı’

Açık Deniz Stajı Forumu'nda denizcilik eğitimi alan öğrencilerin staj sorununa yönelik iki başlık öne çıktı : "ortak gemi" ve "armatörler"

Piri Reis Üniversitesi’nde düzenlenen Açık Deniz Stajı Forumu’nda Sektörel ve Ticari Bakış masaya yatırıldı.

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan’ın moderatörlüğündeki oturuma T/S Piri Reis Üniversitesi Gemisi Kaptanı Ercan Taşkın, Crew Management Firmasından Özgür Alemdar, Deniz Emniyeti Derneği Başkanı Cahit İstikbal, Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı Muhammer Arslantürk, Uzakyol eski kaptanı Behzat Esinduy, İnce Denizcilik Teknik Müdürü Yaşar Canca, Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş, Arkas Holding Nakliyat A.Ş. Başkan Yardımcısı İbrahim Kontaytekin ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Can konuşmacı olarak destek verdi.

Konuşmacılar özetle şunları söylediler :

“Staj gemimizde ayrım yok”

T/S Piri Reis Üniversitesi Gemisi Kaptanı Ercan Taşkın: “Piri Reis Üniversitesi Gemisi ile ilgili şansın sunulması öğrenciler için büyük bir fırsat. 2015 yılında sorunun büyük bir kısmı çözülmüş görünüyor. Üniversite ayrımı yapılmaksızın öğrencilere staj yaptırıyoruz. Öğrencilerin mesleği sevmesini istiyorum ve bu yönde öğrencilere talimatlar veriyorum. Öğrencilere deniz örf ve adetleri ile birlikte denizcilikle ilgili her şeyi anlatmaya çalışıyorum. Staj gemimiz büyük bir değer. Kıymetinin az bilindiğinin farkındayım. Öğrenciler için büyük bir şans olduğunu ve bu işe iyice sarılmaları gerektiğini düşünüyorum”

“Armatör ve işletmecileri ikna etmeliyiz”

Crew Management firmasından Özgür Alemdar : “Staj konusunda şimşekler çoğu zaman üzerimizde. Türkiye’den yurtdışına zabit ihraç ediyoruz. Firmalara gittiğimizde, potansiyeli tanıttığımızda ‘Türkiye’de kaç zabit mezun oluyor?’ gibi sorular geliyor. Biz stajyer alacak mısınız sorusunu soruyoruz. Junior Zabit alan firmalarla da çalışıyoruz. Yunan bir armatör dokuz gemisine sadece Türk zabit almaya karar verdi. Management firmasıyla armatörünü, işletmecisini ikna etmeliyiz. Büyük armatörler Filipinler gibi ülkelere yatırımlar yapıp ülkelere destek oluyorlar. Gelen yabancı armatörleri okullarımıza gezdiriyoruz adeta büyüleniyorlar. Simülasyon eğitimi aldırmak isteyen yabancı armatörler var. Bu konuda da çalışmalarımız sürüyor. Filipinler’deki kısa staj modeli işleyen bir model. Bir yıl kesintisiz staj modeli var. Akademik takvimdeki ufak kaymalarla iki kez 6 aylık dönemler olabilir. Eğitim gemisi ilk altı aylık dönemi kapsayabilir. Akademik takvimdeki dönemler gemide verilebilir. Gemi adamları istihdam ofislerinin kontrol altına alıp sertifikalandırılması, yabancı ülkelerin davet edilerek buradaki potansiyelin gösterilerek staj konusunda bir çözüm olabilir diye düşünüyorum”

“Çin modeli staj gemisi yapabilir miyiz?”

Deniz Emniyeti Derneği Başkanı Cahit İstikbal : “Ticari gemilerde yapılan stajlarda öğrencilerimizi yetkin kişilere teslim ediyor muyuz? Asıl sorun bu. Firmaların staj programı var veya yok diye riske atar gibi firmaların inisiyatiflerine bırakmamalıyız. Çin örneği var. Dört üniversite ve 7 staj gemisi var. Bir tanesi eğitim gemisi diğerleri ticaret yapıp yük taşıyor. Birinde 100 öğrenci var. Gemilerden biri şu anda Güney Amerika’da sefer yapıyor. Çin’de toplam 15 bin denizcilik öğrencisi var. Bizde 2 bin 500. Biz acaba Çin modeli bir staj gemisi yapabilir miyiz? Rusya ve Japonya’da da benzer modeller var. Bizde de devlet kuruluşu, Deniz Nakliyat benzeri veya özel bir şirketinin işletmesine verilip stajyer bulundurulabilir. Asıl sorun yetkin bir öğretmenler olmalı ki, öğrenciler denizi bırakmasın diye düşünüyorum.

“Öğrenciler havuza alınıp gemilere sevk edilmeli”

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı Muhammer Arslantürk : “Biz, mesleğimiz gereği staj gemilerini ve stajyerleri çok fazlasıyla görüyoruz. Suçlu çok. En günahsızı öğrenciler. Staja başlamadan önce, staj yaparken, stajı yaptıkları kurum ve staj sonrası diye ayırdığımızda öğrenciler kısa ve uzun stajda öğrenciler yeterince yönlendirilip sisteme ne kadar adapte edilebiliyor. Öğrencileri kimlere emanet ediyoruz? Stajı eğitimin bir parçası olarak görmek zorundasınız. Eğitim kurumuna öğrencileri eğitim görsün diye gönderiyorsunuz. Çocuklarınıza çay taşıtıldığını görseniz kabul eder misiniz? Havuz sistemini yıllar önce konuşmuştum. Okulları bitiriyorlar, dönemlerini bitiriyorlar, okula gitmeden önce staj için şirket bulmuyorlar. Bazı şirketler kapılarını bazı okullara kapatmışlar. Ayrımcılık yapılıyor, bu yapılmamalı. Deniz Ticaret Odası, idare yönetmelik çıkartacak. DTO, armatörler, YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı merkezde idarenin kontrolünde öğrenciler statülerine bakılarak fakülte, meslek yüksek okulu, lise ve hatta kurs eğitimi alanların da önü açılacak şekilde eğitimlerini tamamlama hususunda yönetmelik hazırlamalı. Hazırlanacak yönetmelikle öğrenciler havuza alınıp eğitimleri aksamadan gemilere sevki sağlanmalı. 2 bin 600 mezundan bazılarını yurtdışına da gönderebiliriz”

“Armatörler elini taşın altına koymalı”

Uzakyol Gemi Kaptanı Behzat Esinduy : “57 senedir denizle meşgulüm. 20 sene gemide çalıştım. Dünyada denizde çalışan tüm milletlerle çalıştım. Onların tüm tahsil ve staj devrelerini takip ettim. Bugüne kadar problemler anlatıldı. Çarelere değinmek istiyorum. Armatörler elini taşın altına koyarsa ortada bir problem kalmaz. Armatörler kendi elemanlarını yetiştirip yatırım yapıyorlar. Şirketlerin bir stajyer politikası olması lazım. Stajyeri gemiye yollamadan önce kaptana yazılı talimat geçiyoruz. Bu stajyer geliyor. Bu stajyere verilecek işler, şu zabitin görevi, şu kadar köprü üstünde olacak gibiydi. Bunları yazılı olarak geçip her ay rapor alıyordum. Raporda stajyerin de imzası oluyordu. Böylelikle gemide hiçbir problem yaşamıyorduk. Herkes nasıl hareket edeceğini bilince ortada sorun kalmıyordu. Deniz ve gemi problemsiz düşünülemez. Bir arkadaşımızın vefat etmesi son derece üzücü bir hadise. Yurtdışında bir ay sizi safety eğitimine tabi tutuyorlar. Dokuz ay gemiye yolluyorlar. Bu iki aşamada raporlara göre elemeler oluyor. Öğrenci tarafından ‘Bu iş bana göre değil’ diyenler de oluyor. Okula adım atmadan fiziksel ve psikolojik olarak kendisine tartıyor. Bu da bir çözüm yoludur. Ancak tedrisat değişimi gerekir. Bir komite kurulup şirket genel müdürleri ziyaret edilip stajyer politikası belirlenmeli. Bu politikaya göre kaptanlara talimat geçilir, kaptanlar da bunu tatbik etmekle mükelleftir.

“Herkes tankerde staj yapmak istiyor”

İnce Denizcilik Teknik Müdürü Yaşar Canca : “Biz yılda ortalama 50-60 stajyer alıyoruz. Kontenjanlarımızın çoğu torpilsizdir. Olaya ters bakmak istiyorum. Şirketlerin stajyere bakışı şeklinde. Stajyere kötü davrandı diye altı kişiyi tekrar şirkete almadım. Tek nedeni buydu. Şirket olarak gemiye giden herkesi ofise mülakata çağırıyoruz. Bizim de stajyerlerle ilgili kötü örneklerimiz var. Uzun süredir stajyerleri takip ediyoruz. Herkes tankerde staj yapmak istiyor. Beklenti yönetimini iyi kontrol edemiyoruz. Gemide eğitici yok diyoruz. Yarın kendisi oluyor o da aynı paradoksun içine düşüyor. Stajyer istediği yere gidemediği için gemiye moralsiz geliyor. Gemiyi geçici bir iş olarak görüyorlar, meslek olarak görmüyorlar. Bu da bir sorun olarak öne çıkıyor”

“Armatöre yüklenmek pek adil değil”

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş : “Pimi çekilen bomba armatörün kucağına atılıyor. Gemiyi temin eden armatör. Tüm sorumluluğu armatörün sırtına atmak pek adil durmuyor. Devletin bu işin içinde olması gerekiyor. Koster armatörleri olarak eğitim konusuna eğilimimiz var. STCW ve kariyer günleri, Sülfür 2020 Sempozyumu düzenledik. Bu işe çok önem veriyoruz. Sizlere en çok ihtiyaç duyan armatör kısmındayız. Büyük gemiler yılda 10 sefer atamaz. Kosterde yılda en az 25-30 sefer vardır. Staj döneminizde en az 10 liman, 8-10 yük elleçlemesine şahit olursunuz. Gemi, 12 kişiyle beraber hareket etme durumunda liste hemen doluyor. Stajyeri alacağınız yeriniz yok. Türk bayraklı gemilerde bir makine bir de güverte stajyeri bulunması şartı konulabilir. Koster sınıfındaki yabancı bayraklı gemilerde personel dizilimi içler acısı. Dünün yağcısı bir şekilde serbest bayrak temsilcilerinden elde ettikleri bedelli belgelerle zabit ya da çarkçıbaşı olarak istihdam edilebiliyor. İstihdam edilen zabitin istenen eğitimi verebilecek düzeyde olması lazım. Stajı 12 aylık dönemi ikiye ayırmalıyız görüşündeyim. Bir ya da iki gemisi olan armatör sizi gönderdiğinde geri alabilmek için tüm masrafları göze alabilmek zorunda. Gemi adamları maaşları bizim en büyük saf kalemimiz. Yüzde 40’ın üzerinde yer alıyor. Bir gemici eksik alacaksam, stajyerden ona yakın verim almam gerekir. Koster Yenileme Projemizde 100 gemi yenilenecek. Her gemide en az iki stajyerle birlikte sene içinde 800 stajyer istihdam edilebilir bu projeyle”

“EcoShip’i hayata geçirelim”

Arkas Holding Nakliyat A.Ş. Başkan Yardımcısı : “Biz 24 sene önce ilk gemiyi aldığımızda stajyer politikamızı oluşturduk. İki stajyerle başladık. O seneden bu zamana kadar 3 binden fazla stajyer aldık. Son senede 168 stajyer aldık. Bütün okullara mesafeliyiz. Denizci olsun yeter. Denizci yüreği olsun istiyoruz. Bir gemiye 14 stajyer gönderdiğimiz oldu. Sonrasında politikamızı değiştirdik. Gemi başına iki stajyer gönderme kararı aldık. Okullara eşit davranıyoruz. Çok iyi bir konuma getirdik. Yıllar içerisinde yüzde 50 kalıcılık oranı tesis etmişiz. Daha fazla olması gerekiyor. Staj sonrasında 160 kişi içerisinden tek tek inceliyoruz. Her yıl aldığımız kişileri tek tek seçiyoruz. Staj sonrasında herkesle tek tek ilgileniyoruz. İş teklifinde bulunuyoruz. Sonrasında staj döneminde varsa yaşadıkları sorunlarla ilgili not alıp değişiklikler yapıyoruz. Staj gemisini biz sahiplendik. Bu işi sahipleniyoruz dedik. EcoShip bir gemi. Öğrencilerin masrafını çıkartacak şekilde kurulacak vakfa parayı verelim dedik. Tekrar gündeme gelirse yeniden bu işe talibiz. Artık aksiyona geçmeliyiz. Üniversiteler bir havuz oluştursun. Not ortalaması alsın. Her yıl 168 stajyer almayı taahhüt ediyorum. Okul ve armatör arasında bir ilişki oluşsun.

“Öğrenciler kapı kapı dolaşıyorlar”

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Can : “Stajyer ile çalışırken gemiye katıldığında revirde kalacağını bilip gemiden indikten sonra armatörü suçluyor. Deniz Ticaret Odası olarak öğrencilerin kapı kapı dolaşmasına gönlümüz razı değil. Bir portal oluşturduk. 16 şirket üye oldu ve oradan stajyer alıyor. Her şirkete mail gönderdik. Üye olun, buradan stajyer alın dedik. Bununla ilgili staj gemisi nasıl yapılır diye proje yarışması açmaya düşündük. Gelen teklifler arasında en verimlisi işletme stajı da yapılabilecek 10 adet Sea River Type gemi yapıp üstünde sürekli stajyer olacağı için o gemilerde gördükleri dersleri hem staj hem de ders olacağı şekilde. 10 gemi 200 stajyer alacak. Okulda bunun yönetileceği ofis olacak. Her gün iki gemiye iş bağlanarak öğrenciler hem kara hem de gemi kısmını öğrenir şeklinde düşünüldü.”

Kaynak : Turkdeniz.com


Bunları da beğenebilirsin