Denizcinin anasayfası

1915 Çanakkale Köprüsü’nü, Jotun koruyor

Alanında güçlü endüstri boyalarıyla yapıları koruyan Jotun, 1915 Çanakkale Köprüsü’nde de tercih edildi.

Osmangazi Körfez Geçiş Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Boğaz Köprüsü ve Avrasya Tüneli’nin ardından 1915 Çanakkale Köprüsü’nde de tercih edilen Jotun, Türkiye’nin önemli yapılarını korumaya devam ediyor!

Dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olan, Türkiye’nin en önemli projelerinden 1915 Çanakkale Köprüsü, Jotun ile boyandı. Alanında güçlü endüstri boyalarıyla yapının tüm boya ihtiyacını karşılayan Jotun, en yüksek kalitede ürünleriyle uzun ömürlü koruma sağlıyor.

2023 metre orta açıklığı bulunan, 4608 metre uzunluğunda olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 318 metre yüksekliğindeki 2 çelik kulesi, çelik tabliyesi ve tüm yardımcı çelik aksamları Jotun ile korunuyor.

Delmar Safety

Kullanılan toplam boya miktarının 600.000 lt civarında olduğu projede, Jotun’un endüstriyel boyalarından Barrier 80, Penguard Express, Resist 86 ve Jotacote Universal ile korozyona ve zorlu koşullara karşı yüksek koruma sağlanıyor.

1915 Çanakkale Köprüsü’nü farklı kılan unsurlardan biri de kulelerin son katlarının Türk Bayrağı kırmızısı, tabliyesinin son katının ise Türk Bayrağı beyazı renginde boyanmış olması. Kuleler, köprü için özel olarak üretilen ve 1915 Çanakkale Kırmızı adı verilen bir kırmızı tonuyla boyandı ve rengin uzun süre dayanabilmesi için, Jotun’un önerisiyle akrilik polisiloksan boya Hardtop Pro kullanıldı.

Ayrıca kulelerin bazı kısımlarında, Osmangazi Köprüsü’nde de kullanılmış olan, Jotun’un yangına dayanım sağlayan üstün performanslı Jotachar serisi tercih edildi.

Tasarım ekibi ile uzun süren çalışmalar doğrultusunda Türk Bayrağı renklerini 1915 Çanakkale Köprüsü’ne taşıyan Jotun, böylelikle Avrupa Yakası’nı Asya’ya bağlayan tüm köprülerin tercihi oldu.


Bunları da beğenebilirsin